Oceń
Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku
Sondaż CBOS dotyczył czynników wpływających na oddany przez Polaków głos wyborczy. Czytamy, że najwięcej, aż 42 proc. ankietowanych, wskazało, że podjęli decyzję samodzielnie. Niewiele mniej wskazało, że preferencje wyborcze konsultowali z najbliższą rodziną (41 proc.).
Co dziesiąty pytany stwierdził, że głosował uwzględniając opinię znajomych i kolegów (10 proc.). Wyborcy liczyli też na opinię kolegów z pracy (8 proc.), czy dziennikarzy i publicystów (9 proc.).
Im starsi wyborcy ty niższy wskaźnik jakichkolwiek konsultacji. Z kolei młodsi Polacy chętniej zdają się na opinię innych.
Polacy wskazywali też, że sugestii wyborczych wysłuchiwali w kościele. Na co najmniej jeden przykład agitacji w kościele wskazało 9 proc. pytanych. Skala zjawiska – jak wskazali autorzy – jest podobna to tego sprzed wyborów parlamentarnych w 2011 roku.
Co ciekawe księża radzili jak głosować głównie w największych miastach (24 proc.). Na agitację w kościele zwracali uwagę głównie mieszkańcy z wyższym wykształceniem (14 proc.). Dużo częściej słyszeli o niej od znajomych Polacy z poglądami lewicowymi (43 proc.) niż prawicowymi (16 proc.).
Z sondażu CBOS wynika, że polityczne zaangażowanie Kościoła jest obecnie „nieco częstsze” niż 8 lat temu.
Agitacja w kościele - zdaniem większości księżą zachęcają do głosowania na PiS
Wszyscy, którzy stwierdzili iż Kościół angażuje się w kampanię, niemal jednomyślnie uznali, że księża zachęcają a ambon do wspierania PiS. Również i to przekonanie jest silniejsze niż osiem lat temu.
Badanie przeprowadzono w pierwszej połowie listopada 2019 roku na próbie 944 dorosłych, losowo wybranych Polaków
RadioZET.pl/PAP
Oceń artykuł