Zamknij

Sondaż zaufania. Duda z Morawieckim na czele

Redakcja
25.05.2018 13:52
Sondaż
fot. Andrzej Iwanczuk/East News

Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym, 68-procentowym zaufaniem Polaków – wynika z sondażu CBOS. Premier Mateusz Morawiecki ma 59 proc. zaufania, a Paweł Kukiz – 50 proc. Liderami rankingu nieufności są: szef PO Grzegorz Schetyna i lider PiS Jarosław Kaczyński – nie ufa im po 44 proc. badanych.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 10-–17 maja br. na liczącej 1121 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Duda przed Morawieckim i Kukizem

CBOS zwrócił uwagę, że w majowym badaniu w dalszym ciągu największym zaufaniem Polaków cieszy się prezydent Duda. Ufa mu 68 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt proc. od kwietnia), a prawie czterokrotnie mniej osób wyraża nieufność w stosunku do głowy państwa – 18 proc. (bz.).

Zobacz także

Drugie miejsce na liście najczęściej obdarzanych zaufaniem polityków niezmiennie zajmuje premier Mateusz Morawiecki. Według sondażu ufa mu 59 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt proc.). Natomiast nieufność w stosunku do szefa rządu deklaruje 20 proc. respondentów (wzrost o 3 pkt proc.).
Autorzy badania zwrócili uwagę, że inaczej niż w poprzednich miesiącach w maju trzecie miejsce na liście polityków najczęściej spotykających się z zaufaniem Polaków przypadło najlepiej odbieranemu spośród przedstawicieli opozycji, Pawłowi Kukizowi. Zaufanie do lidera ruchu Kukiz’'15 zadeklarowało 50 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt proc.), nie ufa mu 20 proc. (spadek o 1 pkt proc.).

Polacy nie ufają Schetynie i Kaczyńskiemu

Eksperci CBOS wskazali, że listę polityków najczęściej budzących nieufność badanych otwierają w maju liderzy dwóch najsilniejszych ugrupowań —– prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz szef PO Grzegorz Schetyna. Nie ufa im po 44 proc. ankietowanych. W przypadku Kaczyńskiego jest to wzrost o 3 pkt proc., a Schetyny – spadek o 2 pkt proc.

CBOS podał jednocześnie, że zaufanie do lidera PiS deklaruje 39 proc. ankietowanych (spadek o 3 pkt proc.). Schetynie ufa 25 proc. respondentów (wzrost o 4 pkt proc.).

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MP

C