Zamknij

Sondaż: tylko 23 proc. deklaruje pewny udział w referendum

Redakcja
16.07.2018 15:18
Sondaż CBOS. 23 proc. badanych deklaruje pewny udział w referendum
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER/East News

Według sondażu CBOS tylko 23 proc. ankietowanych deklaruje pewny udział w planowanym przez prezydenta referendum konstytucyjnym. Tyle samo badanych odpowiedziało, że może oddać głos w listopadowym plebiscycie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Łącznie twierdząco na pytanie o udział w referendum odpowiedziało 50 proc. badanych. Zdecydowany udział w głosowaniu zadeklarowało 23 proc. ankietowanych. 27 procent wskazało, że może odda swój głos w plebiscycie.

Zobacz także

Negatywnie na temat udziału w głosowaniu odpowiedziało razem 41 proc. badanych. 20 proc. z nich powiedziało, że na pewno nie odpowie na pytania dotyczące zmiany konstytucji. Natomiast 21 proc. raczej nie pojawi się przy urnach referendalnych.

9 proc. ankietowanych nie wie jeszcze, czy pójdzie na referendum.

Sondaż CBOS, 16.07

Zainteresowanie udziałem w referendum wyrażają przede wszystkim zwolennicy zmiany konstytucji. 76 proc. z nich zamierza pójść na referendum, 18 proc. deklaruje, że nie weźmie w nim udziału, a 6 proc. jeszcze nie zdecydowało.

Na pytanie, czy obecnie w Polsce powinno się zmienić konstytucję, 31 proc. badanych odpowiedziało, że tak (przy czym 10 proc., że zdecydowanie tak). Przeciwko zmianie ustawy zasadniczej jest 51 proc. (w tym 22 proc. jest temu zdecydowanie przeciwnych). 18 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Zobacz także

W porównaniu do badania przeprowadzonego w czerwcu 2017 r., czyli nieco ponad miesiąc po ogłoszeniu przez prezydenta informacji, że wystąpi z inicjatywą przeprowadzenia referendum konsultacyjnego, liczba zwolenników zmiany konstytucji zmniejszyła się o 6 punktów procentowych – z 37 proc. do 31 proc. (w tym o 5 punktów procentowych spadła liczba zdecydowanych zwolenników zmian).

Z kolei o 4 punkty procentowe – z 47 proc. do 51 proc. zwiększyła się grupa przeciwników zmiany konstytucji (w tym o 1 punkt procentowy zwiększyła się liczba zdecydowanych przeciwników). O 2 punkty procentowe wzrosła też liczba osób niezdecydowanych.

Emerytury i opieka dla najsłabszych priorytetem

Spośród 15 propozycji pytań, które mogą pojawić się na listopadowym referendum, ankietowani za najważniejsze uznali dotyczące zagwarantowania w konstytucji szczególnej ochrony prawa do emerytury (40 proc.) oraz dotyczące konstytucyjnej opieki zdrowotnej kobietom w ciąży, dzieciom, osobom z niepełnosprawnością i w podeszłym wieku (38 proc.).

Zobacz także

Natomiast za najmniej istotne ankietowani uznali propozycję pytań o samorząd terytorialny oraz kwestię odwołania się w preambule konstytucji do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy (w obu przypadkach po 17 proc.).
CBOS przeprowadził sondaż w dniach 28 czerwca–5 lipca 2018 roku na liczącej 952 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Przed 23 lipca prezydent Andrzej Duda ma złożyć do Senatu wniosek o rozpisanie ogólnopolskiego referendum konstytucyjnego. Ma się ono odbyć w dniach 10-11 listopada. Plebiscyt się odbędzie tylko wtedy, kiedy zgodzą się na niego senatorowie.

RadioZET.pl/PAP/PTD