Zamknij

Nowy sondaż o wyborach. Co Polacy sądzą o zjednoczeniu opozycji?

Redakcja
13.02.2019 16:04
Nowy sondaż o wyborach. Co Polacy sądzą o zjednoczeniu opozycji?
fot. Piotr Molecki/East News

41 procent Polaków uważa, że w wyborach do PE oraz w wyborach do Sejmu i Senatu, partie opozycyjne powinny utworzyć wspólny blok wyborczy. 36 procent uprawnionych do głosowania nie popiera takiego pomysłu, a 23 proc. nie ma zdania w tej kwestii - wynika z sondażu CBOS "Polacy o zjednoczeniu opozycji".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

41 procent dorosłych Polaków uważa, że w tegorocznych wyborach partie opozycyjne powinny utworzyć wspólny blok wyborczy (28 proc. raczej popiera, 13 proc. zdecydowanie popiera). 36 procent uprawnionych do głosowania nie popiera takiego pomysłu (22 proc. raczej nie popiera, 14 proc. zdecydowanie nie popiera), a 23 proc. nie zajmuje żadnego stanowiska w tej kwestii - wynika z najnowszych badań CBOS.

Zobacz także

Według CBOS tworzenie wspólnego bloku partii opozycyjnych popiera 57 proc. mieszkańców największych miast, respondentów nieuczestniczących w praktykach religijnych (59 proc.), osób z wyższym wykształceniem (51 proc.), ankietowanych deklarujących wysokie dochody na osobę w rodzinie – powyżej 1800 zł per capita (51 proc.), a przede wszystkim badanych podzielających lewicowe (64 proc.) lub centrowe (52 proc.) poglądy polityczne.

Przeciwnicy zjednoczonej opozycji

Przeciwnikami zjednoczonej opozycji są przede wszystkim osoby o prawicowych poglądach politycznych (51 proc.) oraz respondenci bardzo często (kilka razy w tygodniu) biorący udział w praktykach religijnych (47 proc.).

W elektoratach partyjnych zjednoczenie opozycji spotyka się z największym poparciem zdeklarowanych zwolenników byłej Koalicji Obywatelskiej, czyli PO i Nowoczesnej (72 proc.), wyborców SLD (64 proc.) i PSL (60 proc.).

Zobacz także

Przeciwnikami utworzenia dużego wspólnego bloku partii opozycyjnych jest ponad połowa wyborców PiS (57 proc.), a także ruchu Kukiz’15 (52 proc.).

Wśród osób deklamujących sympatię dla obozu rządzącego pomysł zjednoczenia ugrupowań opozycyjnych wspiera 22 proc. badanych. Większość - 59 proc. - jest przeciwna tej idei. Zjednoczenie opozycji popiera 76 proc. jej zwolenników, tylko 17 proc. woli mieć większy wybór i utrzymać dotychczasowe zróżnicowanie partii opozycyjnych.

Zobacz także

Osoby popierające zjednoczenie opozycji (N=370) (niezależnie od preferencji politycznych - PAP) zapytani, który z opozycyjnych polityków powinien zostać liderem takiego zjednoczenia najczęściej wskazywali szefa PSL Władysława Kosiniak-Kamysza (24 proc.) Typowano także Roberta Biedronia (15 proc.), Pawła Kukiza (9 proc.) oraz Grzegorza Schetynę (8 proc.).

Jednocześnie duża część zwolenników zjednoczenia opozycji wyraziła opinię, że "nikt z nich, ale nie wiem kto" (18 proc.), a 11 proc. nie podjęło się wytypowania nazwiska przyszłego lidera bloku partii opozycyjnych.

Sympatycy obozu władzy stwierdzili, że jako lider opozycji nie zadowoliłby ich żaden z wymienionych w pytaniu polityków (35 proc.), największe uznanie zdobyliby: Paweł Kukiz (13 proc.) i Władysław Kosiniak-Kamysz (11 proc.).

Schetyna trzecim miejscu

Wśród obecnych zwolenników opozycji największą popularnością cieszy się Władysław Kosiniak Kamysz (31 proc.). O ponad połowę mniej głosów zyskał Robert Biedroń (17 proc.), zaś Grzegorz Schetyna 10 proc.

Zobacz także

Osoby, które nie sympatyzują z żadną ze stron politycznego frontu, wskazały na kandydatów: Roberta Biedronia i Pawła Kukiza (po 12 proc. wskazań), a także Władysława Kosiniaka Kamysza (10 proc.). Jednak największy odsetek z nich - 31 proc. - nie wybrał żadnego z zaproponowanych nazwisk.

40 procent nie wierzy w stworzenie wspólnego bloku wyborczego

40 proc. ankietowanych uważa, że przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego opozycja nie zdoła stworzyć jednego dużego bloku. 34 proc. jest przekonana, że tak się stanie.

Zobacz także

Respondenci niechętni zjednoczeniu opozycji w większości - 59 proc. - nie wierzą w stworzenie przez nią jednego wspólnego bloku wyborczego. O tym, że jest to możliwe przekonany jest 21 proc. 57 proc. zwolenników zjednoczenia opozycji uważa, że stworzenie takiego bloku jeszcze przed wyborami do PE jest możliwe, pesymistami jest 30 proc.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 10–17 stycznia 2019 roku na liczącej 928 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

RadioZET/PAP/JZ