Zamknij

Jak Polacy oceniają działalność Kościoła? Wyniki mogą dziwić

19.06.2019 14:01
Jak Polacy oceniają działalność Kościoła? Wyniki mogą dziwić
fot. Calamity Jane/shutterstock

Czy Polacy pozytywnie oceniają aktywność Kościoła? Według CBOS – ponad połowie tych, którzy wzięli udział w najnowszej ankiecie Centrum Badań Opinii Społecznej, podoba się działalność polskiego kleru.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Po ubiegłomiesięcznym pogorszeniu opinii o Kościele rzymskokatolickim, w czerwcu rejestrujemy pewną poprawę notowań tej instytucji” – napisano w komunikacie Centrum Badań Opinii Społecznej.

Pogorszenie opinii o instytucji Kościoła w Polsce

Pogorszenie opinii o instytucji Kościoła (o której wspomina w komunikacie CBOS) w dużej mierze wynikało m.in. z  ujawnienia w ostatnim czasie wielu afer pedofilskich, do których doszło w kręgach duchownych. Część z nich – dotyczących molestowania nieletnich przez księży oraz ukrywania tych faktów przez wyższych hierarchów Kościoła ukazał w swoim filmie dziennikarz Tomasz Sekielski – „Tylko nie mów nikomu”, który premierę miał w maju bieżącego roku. Z kolei w marcu 2019 r., polski Episkopat upublicznił dane z raportu o pedofilii w Kościele, z których wynika, że pomiędzy 1990 a 2018 rokiem 382 księży i zakonników miało skrzywdzić 625 dzieci.

Zobacz także

Przypadki te dotyczyły zgłoszeń we wspomnianym wyżej przedziale czasowym, natomiast do popełnienia samych przestępstw doszło w drugiej połowie XX wieku i na początku XXI wieku – informowała między innymi „Gazeta Wyborcza”. Według danych zgromadzonych przez Kościół, w latach tych zgłoszono, że 382 duchownych skrzywdziło dzieci, w tym 198 z nich molestowało seksualnie osoby poniżej 15, roku życia. Statystyki zebrano z 74 zakonów oraz 41 diecezji.

Zobacz także

Obecnie działalność Kościoła pozytywnie ocenia ponad połowa Polaków (53 procent) – poinformowało Centrum Badania Opinii Społecznej, opierając się na przeprowadzonych w czerwcu wywiadach.

Zobacz także

Jak Polacy obecnie oceniają działalność kleru?

Działalność Kościoła pozytywnie ocenia ponad połowa Polaków (53 procent, od maja zanotowano wzrost o 5 punktów procentowych), natomiast około jedna trzecia (34 procent, spadek o 6 punktów) ją krytykuje – poinformował CBOS.

Zobacz także

„Krytykę działalności Kościoła rzymskokatolickiego wyraźnie częściej niż aprobatę wyrażają badani nieuczestniczący w praktykach religijnych lub uczestniczący w nich sporadycznie, identyfikujący się z lewicą, jak również, choć rzadziej, z politycznym centrum, a poza tym mieszkańcy największych miast oraz respondenci najmłodsi” – twierdzi CBOS.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6–13 czerwca 2019 roku na liczącej 1115 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Poza opiniami o działalności parlamentu i prezydenta, które CBOS monitoruje w cyklu miesięcznym, w czerwcu zapytał również o ocenę funkcjonowania Państwowej Komisji Wyborczej i Kościoła rzymskokatolickiego. Pytanie dotyczące oceny działalności Kościoła brzmiało: „Proszę Pana(ią) o ocenę działalności różnych instytucji i organizacji. Jak by Pan(i) ocenił(a) działalność Kościoła rzymskokatolickiego?”.

 

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/PAP