Złe wieści dla PiS. Rząd z najniższym poparciem od ponad 2 lat

Redakcja
14.12.2018 15:19
Złe wieści dla PiS. Rząd z najniższym poparciem od ponad 2 lat
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

34 proc. Polaków popiera obecny rząd, 27 proc. deklaruje się jako jego przeciwnicy, a 34 proc. jest obojętne - wynika z sondażu CBOS z przełomu listopada i grudnia. W ciągu miesiąca rząd odnotował spadek poparcia o 8 pkt. proc. i jest ono najmniejsze, odkąd premierem został Mateusz Morawiecki.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Popierasz rząd Mateusza Morawieckiego?

Liczba głosów:

Jak zaznaczył CBOS, obecnie do zdecydowanych zwolenników urzędującego gabinetu zalicza się 12 proc. ankietowanych, a 22 proc to zwolennicy umiarkowani. Od listopada znacząco przybyło badanych deklarujących obojętność wobec rządu (z 29 proc. do 34 proc.) oraz – w mniejszym stopniu – jego przeciwników (z 24 proc. do 27 proc.). Tak jak poprzednio co dwudziesty ankietowany nie potrafił określić swojego stosunku do obecnej Rady Ministrów (5 proc.).

Ostatni raz w tej kadencji parlamentu zwolennicy rządu byli tak mało liczni we wrześniu 2016 roku - podaje CBOS.

snda
fot. PAP

Jak wynika z sondażu, w porównaniu z wynikami uzyskanymi w poprzednim miesiącu Morawiecki stracił w oczach opinii społecznej mniej niż rząd. W pierwszej dekadzie grudnia 47 proc. ankietowanych wyraziło zadowolenie, że stoi on na czele rządu (od listopada spadek o 3 pkt. proc.), a niezadowolenie zadeklarowało 33 proc. (wzrost o 2 pkt.). 20 proc. wyraziło obojętność wobec osoby premiera (wzrost o 1 pkt).

Kto popiera rząd PiS?

Wraz z poziomem wykształcenia rośnie odsetek przeciwników rządu (od 11 proc. wśród badanych z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym, do 45 proc. wśród osób z wyższym wykształceniem), a ponadto ankietowani legitymujący się dyplomem wyższej uczelni znacznie rzadziej niż reszta badanych zaliczają się do zwolenników obecnego gabinetu (zaledwie 25 proc. w tej grupie).

Zobacz także

Obecny rząd znacznie częściej popierają osoby w wieku powyżej 55 lat (43 proc. w grupie wiekowej 55–64 lata i 48 proc. w grupie powyżej 65 lat), natomiast ankietowani poniżej 35 roku życia na tle pozostałych wyróżniają się wysokim odsetkiem deklarujących obojętność wobec rządu (49 proc. w grupie wiekowej 18–24 lata i 44 proc. w grupie 23–34 lata).

Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo od 29 listopada do 9 grudnia na 1016 dorosłych mieszkańcach Polski.

RadioZET.pl/PAP/DG