Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Złe wieści dla PiS. Rząd z najniższym poparciem od ponad 2 lat

14.12.2018 15:19
xxx wiadomosci

34 proc. Polaków popiera obecny rząd, 27 proc. deklaruje się jako jego przeciwnicy, a 34 proc. jest obojętne - wynika z sondażu CBOS z przełomu listopada i grudnia. W ciągu miesiąca rząd odnotował spadek poparcia o 8 pkt. proc. i jest ono najmniejsze, odkąd premierem został Mateusz Morawiecki.

Złe wieści dla PiS. Rząd z najniższym poparciem od ponad 2 lat fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Popierasz rząd Mateusza Morawieckiego?

Jak zaznaczył CBOS, obecnie do zdecydowanych zwolenników urzędującego gabinetu zalicza się 12 proc. ankietowanych, a 22 proc to zwolennicy umiarkowani. Od listopada znacząco przybyło badanych deklarujących obojętność wobec rządu (z 29 proc. do 34 proc.) oraz – w mniejszym stopniu – jego przeciwników (z 24 proc. do 27 proc.). Tak jak poprzednio co dwudziesty ankietowany nie potrafił określić swojego stosunku do obecnej Rady Ministrów (5 proc.).

Ostatni raz w tej kadencji parlamentu zwolennicy rządu byli tak mało liczni we wrześniu 2016 roku - podaje CBOS.

snda fot. PAP

Jak wynika z sondażu, w porównaniu z wynikami uzyskanymi w poprzednim miesiącu Morawiecki stracił w oczach opinii społecznej mniej niż rząd. W pierwszej dekadzie grudnia 47 proc. ankietowanych wyraziło zadowolenie, że stoi on na czele rządu (od listopada spadek o 3 pkt. proc.), a niezadowolenie zadeklarowało 33 proc. (wzrost o 2 pkt.). 20 proc. wyraziło obojętność wobec osoby premiera (wzrost o 1 pkt).

Kto popiera rząd PiS?

Wraz z poziomem wykształcenia rośnie odsetek przeciwników rządu (od 11 proc. wśród badanych z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym, do 45 proc. wśród osób z wyższym wykształceniem), a ponadto ankietowani legitymujący się dyplomem wyższej uczelni znacznie rzadziej niż reszta badanych zaliczają się do zwolenników obecnego gabinetu (zaledwie 25 proc. w tej grupie).

Obecny rząd znacznie częściej popierają osoby w wieku powyżej 55 lat (43 proc. w grupie wiekowej 55–64 lata i 48 proc. w grupie powyżej 65 lat), natomiast ankietowani poniżej 35 roku życia na tle pozostałych wyróżniają się wysokim odsetkiem deklarujących obojętność wobec rządu (49 proc. w grupie wiekowej 18–24 lata i 44 proc. w grupie 23–34 lata).

Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo od 29 listopada do 9 grudnia na 1016 dorosłych mieszkańcach Polski.

RadioZET.pl/PAP/DG 

Oceń