Zamknij

CBOS odpowiada na sondaż ''Gazety Wyborczej''. PiS miażdży opozycję

Redakcja
18.01.2019 15:48
CBOS odpowiada na sondaż ''Gazety Wyborczej''. PiS miażdży opozycję
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w drugiej połowie stycznia, na PiS - i jego koalicjantów - chciało głosować 39 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów - wynika z sondażu CBOS. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Na jakie ugrupowanie oddałbyś głos w wyborach parlamentarnych?

Liczba głosów:

Głosowanie na Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami (Solidarna Polska i Porozumienie) zapowiada 39 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. W porównaniu z grudniem odsetek zwolenników rządzącej koalicji obniżył się o 2 punkty procentowe.

22 proc. zdeklarowanych wyborców głosowałaby na Platformę Obywatelską. Najsilniejsza partia opozycyjna straciła w stosunku do grudnia również 2 punkty procentowe.

Na ruch Kukiz’15 chce głosować 7 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów, o 2 punkty więcej niż miesiąc temu. Listę ugrupowań, które przekroczyłyby w styczniu próg wyborczy, zamyka Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 6 proc. uczestników hipotetycznego głosowania, spadek o jeden punkt procentowy.

cbos

Pozostałe ugrupowania nie zdołałyby wprowadzić swoich przedstawicieli do Sejmu. Najbliżej wyborczego progu znalazł się Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który chce głosować, tak jak w ubiegłym miesiącu, 4 proc. zdeklarowanych wyborców.

Po 2 proc. ankietowanych deklaruje chęć poparcia Nowoczesnej, Partii Razem oraz ugrupowania Wolność Janusza Korwin-Mikke. W porównaniu z grudniem notowania Nowoczesnej pozostały bez zmian, Partia Razem zyskała 1 punkt procentowy, natomiast Wolność Janusza Korwin-Mikke 1 punkt procentowy straciła. Po 1 proc. poparcia uzyskały partia Teraz! Ryszarda Petru, a także Ruch Narodowy.

Z czwartkowego sondażu Kantar Millward Brown dla „Gazety Wyborczej”wynika, że na PiS zagłosowałoby zaledwie 30 proc. Polaków. W porównaniu z innymi badaniami to wyraźny spadek o kilka procent. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska (PO+Nowoczesna) z wynikiem 25 proc. 

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 10–17 stycznia 2019 roku na liczącej 986 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

RadioZET.pl/PAP/DG