Sondaż wyborczy: PO zbliża się do PiS. W Sejmie jeszcze tylko trzy partie

Redakcja
30.05.2018 10:08
Sejm
fot. Andrzej Iwanczuk/East News

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość – wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onet.pl. Drugie miejsce z zaledwie kilkupunktową stratą zajęłaby Platforma Obywatelska. Oprócz tego w Sejmie znalazłyby się jeszcze trzy inne partie.

Zagłosuj

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach parlamentarnych?

Liczba głosów:

„Sondaż został przeprowadzony 24-25 maja 2018 roku. Próba: n=1100, błąd oszacowania 3 proc., próg ufności 0,95. Badanie zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo” – czytamy na stronie Onetu.

PiS przed PO, spadek Kukiz'15

Z badania wynika, że gdyby Polacy poszli dziś do urn, najchętniej zagłosowaliby na PiS. Partia rządząca uzyskałaby wynik 33,3 proc., co oznacza spadek o 1,2 proc. w stosunku do poprzedniego badania. Liderowi depcze jednak po piętach PO. Ugrupowanie Grzegorza Schetyny cieszy się poparciem 27,6 proc. ankietowanych, co oznacza poprawę o 3,3 proc. względem poprzedniego miesiąca.

1203_Jezioro_Głębokie_Szczecin

Na Wiejskiej zameldowałyby się jeszcze trzy partie. Najniższy stopień podium przypadł w udziale SLD (rezultat 9,9 proc.). Dalej znalazłoby się PSL z poparciem 5,3 proc, a zestawienie zamyka Kukiz'15 (5,2 proc.). Dla ruchu byłego rockmana to bolesny cios, ponieważ miejsce piąte wiąże się ze stratą 4,5 proc. poparcia w porównaniu do kwietniowego sondażu.

Nowoczesna poza Sejmem

Pod kreską znalazłaby się Nowoczesna. Partia kierowana obecnie przez Katarzynę Lubnauer może liczyć na głosy zaledwie 4,1 proc respondentów. Próg subwencji budżetowej przekroczyłaby jeszcze Partia Razem z wynikiem 3,2 proc.

Najniżej sklasyfikowane zostało ugrupowanie Wolność, na które zamierza głosować 2 proc. badanych. Z kolei aż 9,4 proc. z nich nie wskazało swojego faworyta.

RadioZET.pl/Onet.pl/MP