PiS i PO zdecydowanie na czele. Najnowszy sondaż IBRiS

Redakcja
26.11.2018 10:18
PiS i PO zdecydowanie na czele. Najnowszy sondaż IBRiS
fot. A.IWANCZUK/REPORTER/East News

Polacy nadal najchętniej wybierają Prawo i Sprawiedliwość – wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu. Ale dobry wynik uzyskuje też Platforma Obywatelska. Gdyby wybory odbyły się w niedzielę, te dwie partie zdobyłyby łącznie blisko 70% głosów. W Sejmie znalazłyby się jeszcze dwa ugrupowania.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przewaga PiS nad PO wynosi na dziś 8 punktów procentowych. W najnowszym sondażu IBRiS dla Onetu partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskała 38,2% głosów, a PO – 30,2% głosów. Do Sejmu weszłyby jeszcze SLD z wynikiem 8,2% głosów i Kukiz’15 – 5,2% głosów.

Do parlamentu nie weszłyby: PSL, które uzyskało jedynie 4,5% głosów, Nowoczesna z wynikiem 3,8% głosów i Partia Razem – 2,1% głosów. Pozostałe partie nie przekroczyły progu 1%.

6,2% respondentów nie było w stanie odpowiedzieć, na którą partię oddałoby swój głos.

Zagłosuj

Na kogo oddałabyś/oddałbyś swój głos w wyborach parlamentarnych?

Liczba głosów:

Zobacz także

Sondaż został przeprowadzony w dniach 23-24 listopada, już po ujawnieniu afery KNF. Respondentów zapytano więc też o to, czy ujawnienie nagrań wpłynęło na ich ocenę działań rządu.

60,5% badanych odpowiedziało, że nie. Przeciwnej odpowiedzi udzieliło 36,1% pytanych. 3,3% pytanych Polaków nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

Zobacz także

Jak podaje Onet, „zdanie o rządzie na skutek afery KNF częściej zmieniły osoby, które utożsamiają się z poglądami zdecydowanie lewicowymi. Było to 52% badanych. W przypadku osób, które swoje poglądy charakteryzują jako zdecydowanie prawicowe, opinię o obozie rządzącym zmieniło 18%”.

Badanie przeprowadzono na grupie 1100 osób. Było realizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

RadioZET.pl/PAP/JŚ