Zamknij

PiS przekonał Polaków. Zaskakujący sondaż IBRiS dla Radia ZET

Redakcja
07.01.2018 07:39
PiS przekonał Polaków. Zaskakujący sondaż IBRiS dla Radia ZET
fot. East News

Kto ma rację w sporze KE z Polską ws. sądownictwa? Sondaż IBRiS dla Radia ZET pokazuje, że PiS przekonał Polaków.  

Zagłosuj

Czy popierasz reformę sądownictwa realizowaną przez rząd PiS?

Liczba głosów:

34 proc. badanych uważa, że to Polska ma rację w sporze z Komisją Europejską ws. reformy sądownictwa, niemal tyle samo (32 proc.) podziela argumenty Komisji wytykającej polskiemu rządowi łamanie praworządności - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. 

Niemal 25 proc. jest zdania, że obie strony mają swoje racje. Co ciekawe, aż 56 proc. zwolenników Platformy Obywatelskiego przyznaje, że i polski rząd, i KE mają rację. 

foto

Zdaniem prezesa IBRiS Marcina Dumy, wyniki tego sondażu pokazują, że działania Komisji Europejskiej nie cieszą się akceptacją Polaków. 

- W pewnym sensie jest to spodziewane zwycięstwo narracji Prawa i Sprawiedliwości. Taka reakcja była antycypowana, ze względu na niechęć Polaków do interwencji z zewnątrz, a Bruksela i UE są postrzegane jako instytucje zewnętrzne. Przy takim rozkładzie tworzą się warunki do skutecznego budowania narracji o ewentualnym opuszczeniu przez Polskę Unii Europejskiej - mówi Radiu ZET Duma.

Zobacz także

Jak podkreśla, Polacy są bardzo podzieleni w ocenie działań Unii Europejskiej wobec Polski. - Elektorat partii rządzącej nie przyznaje racji Brukseli, a elektoraty opozycyjne zdecydowanie ją wspierają. Oprócz zdeklarowanych zwolenników i przeciwników reakcji unijnych instytucji mamy sporą grupę osób - jest to co czwarty Polak - która dostrzega złożoność sytuacji i bierze pod uwagę zarówno argumenty swojego kraju, jak i Wspólnoty - wskazuje.

Sondaż IBRiS dla Radia ZET przeprowadzono 4-5 stycznia 2018 roku na próbie 1100 osób. 

RadioZET.pl/DG