Zamknij

Sondaż IBRiS dla "Rz": Kto najlepszym kandydatem opozycji na premiera?

26.05.2022 12:05
Donald Tusk byłby najlepszym kandydatem opozycji na premiera
fot. PAP

Donald Tusk byłby najlepszym kandydatem opozycji na premiera - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Jego prowadzenie jest wyraźne, ale aż trzech innych polityków uzyskało wskazanie powyżej 10 procent.

Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej, może liczyć na poparcie 27,7 procent respondentów. Najbliżej byłego prezesa Rady Ministrów jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, którego w fotelu premiera widziałoby 16,3 proc. Podium uzupełnia Szymon Hołownia (11,9 proc.).

Na dalszych miejscach znaleźli się lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz (10,4 proc), były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (7,3 proc.) oraz Adrian Zandberg z partii Razem (6,9 proc.). W sondażu uwzględniono ponadto Roberta Biedronia (5,9 proc.), Tomasza Siemoniaka (3,8 proc.) oraz Izabelę Leszczynę (4,6 proc.). Respondenci nie mieli podanych żadnych nazwisk, sami mogli dokonać wyboru.

Na Tuska stawiają osoby starsze

Tuska w roli premiera najchętniej widziałyby osoby starsze - po 70. roku życia. Co zrozumiałe, wskazywali na niego przede wszystkim osoby głosujące na Koalicję Obywatelską w ostatnich wyborach parlamentarnych.

– Na opozycji jest przekonanie, że Tusk powinien być premierem, ale łączne poparcie dla niego wśród wyborców partii opozycyjnych nie sięga 50 proc. – wyjaśnia Marcin Duma, prezes IBRiS. - Jest rozbicie głosów między trójką polityków, aż 65 proc. wskazań mają łącznie Tusk, Trzaskowski i Hołownia. Rywalizacja między Tuskiem a Trzaskowskim nie jest rozstrzygnięta. Mimo że lider PO bardziej kusi respondentów, to zerkają też na prezydenta Warszawy, z którym stworzyli emocjonalną więź, wciąż silną po wyborach prezydenckich - dodał.

Popularność Donalda Tuska wynika głównie z sympatii wśród wyborców Platformy Obywatelskiej. Rafał Trzaskowski cieszy się większym wsparciem elektoratu pozostałych partii opozycyjnych.

Sondaż IBRiS dla RadioZET. Kto po Dudzie?

Obecny premier Mateusz Morawiecki może wkrótce zmienić Kancelarię Prezesa Rady Ministrów na Kancelarię Prezydenta RP. Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET wynika, że szef rządu mógłby liczyć na 33,8 procent poparcia. Drugi w tym zestawieniu jest Rafał Trzaskowski (30,4).

Aż 52 procent badanych chciałoby, aby Morawiecki był kandydatem PiS na prezydenta. Na podium znaleźli się jeszcze marszałek Sejmu Elżbieta Witek (16. proc.), a aż 11 proc. wskazało na ministra edukacji Przemysława Czarnka.

Wyboru prezydenckie odbędą się w 2025 roku. W przyszłym roku - jeśli Zjednoczona Prawica nie zdecyduje się na przedwczesne głosowanie - czekają nas wybory parlamentarne.

RadioZET.pl/rp.pl

C