Zamknij

PiS ma problem na prawicy? Sondaż z uwzględnieniem Ruchu Prawdziwa Europa

Redakcja
11.12.2018 08:13
PiS ma problem na prawicy? Sondaż z uwzględnieniem Ruchu Prawdziwa Europa
fot. K.MISZTAL/REPORTER/East News

Czy zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego jest zagrożone? Zgodnie z najnowszym sondażem IBRiS dla „Rzeczpospolitej” partia związana z o. Rydzykiem może pokrzyżować plany Jarosława Kaczyńskiego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dziennik publikuje we wtorek wyniki sondażu IBRIS. Uwzględniono w nim tworzone właśnie partie, w tym Ruch Prawdziwa Europa związany z o. Tadeuszem Rydzykiem. Sondaż dotyczył przyszłorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zbadano dwie opcje: gdy Ruch nie wystawia swoich kandydatów i gdy ich wystawia.

Jak rozłożyły się głosy respondentów?

Przede wszystkim, co wykazał sondaż, respondenci „umiarkowanie” interesują się wyborami do europarlamentu. Głosować zamierza 47% z nich, nie zamierza aż 51%.

Spośród tych, którzy planują iść do urn – w pierwszym badanym przypadku – 37% chce głosować na PiS. Koalicja Obywatelska może liczyć na 34% głosów.

Na 3. miejscu znalazła się partia Roberta Biedronia – zamierza na nią głosować 7% respondentów. Dalej są SLD, PSL i Razem.

Zobacz także

Gdyby jednak swoich kandydatów wystawił Ruch Prawdziwa Europa – to drugi badany przypadek – przewaga PiS nad KO topnieje. W takiej sytuacji PiS może liczyć na 34% głosów, a KO na 33,9%. W badaniu to różnica zaledwie jednego głosu (na próbie 1100 respondentów)!

I choć na Ruch Prawdziwa Europa zamierza głosować zaledwie 2% respondentów, to sam start kandydatów partii w wyborach może poważnie zaszkodzić Prawu i Sprawiedliwości.

Partia Roberta Biedronia w tym przypadku zdobyła 8% głosów.

Zagłosuj

Na którą partię (koalicję) oddałabyś/oddałbyś swój głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/PAP/JŚ