Zamknij

Nowy sondaż: Pięć partii w Sejmie. PiS na prowadzeniu

Redakcja
30.05.2017 07:17
Sondaż Ibris
fot. East News

Gdyby wybory odbyły się teraz, do Sejmu weszłoby pięć partii. Wybory wygrałoby PiS popierany przez 33,5 proc. głosujących. Drugie miejsce zajęłaby PO z wynikiem 26,1 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

33,5 proc. osób deklarujących w maju gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu zamierza głosować na Prawo i Sprawiedliwość - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska z 26,1 proc. poparcia. Kolejne miejsce zajął Kukiz '15. Na to ugrupowanie chce głosować 14,1 proc. Polaków.

W maju PiS odnotowuje lekki wzrost poparcia. Druga w sondażu PO wyraźnie traci, ale i tak dystansuje goniący liderów peleton. Badanie pokazuje stabilizację poparcia dla partii politycznych. Do Sejmu weszłyby jeszcze Nowoczesna i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Na Nowoczesną głos oddałoby 7,9 proc ankietowanych, a na SLD zagłosowałoby 6,1 proc. Polaków.

Poniżej progu wyborczego uplasowały się pozostałe partie. Na PSL swój głos oddałoby 4,1 proc. badanych, na Partię Razem –2,5 proc. ankietowanych, a na pozostałe –1,4 proc. Na pytanie, na który komitet oddał(a)by pan(i) swój głos, 4,3 proc. badanych odpowiedziało „nie wiem/trudno powiedzieć”.

Radio ZET/MAB/MAAL