Zamknij

Jaki karp na Wigilię? Prawie połowa Polaków nie ma wątpliwości

23.12.2021 11:49

Zdecydowana większość Polaków planuje na święta kupić karpia w formie gotowego filetu, płata lub dzwonka - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. Taki zakup planuje aż 46,7 procent badanych. Tradycyjną wigilijną żywą rybę zamierza kupić co czwarta rodzina.

Karp
fot. Tadeusz Koniarz/REPORTER (zdjęcie poglądowe)

Karp na stole wigilijnym to jeden z najstarszych i najsilniej obecnych zwyczajów w polskiej kulturze spędzania świąt Bożego Narodzenia. W przeszłości bardzo popularne było kupowanie na tę okoliczność żywej ryby, jednak z ostatniego sondażu IBRiS dla Radia ZET wynika coś zupełnie przeciwnego. 

Sondaż IBRiS. Jaki karp na wigilijnym stole?

Zdecydowana większość Polaków planuje bowiem na święta kupić karpia w formie gotowego filetu, płata lub dzwonka. Taki zakup planuje aż 46,7 procent ankietowanych. Zaledwie 25,7 proc. badanych przyznaje, że ktoś z domowników ma zamiar kupić żywego karpia na wigilijny stół. 

Z sondażu wynika też, że bardziej chętni kupowaniu karpia - zarówno żywego, jak i gotowego - są mężczyźni. To kolejne 35 i 38 proc. z nich. Jeśli chodzi o kobiety, aż 55 proc. respondentek wybrało opcję z filetem, płatem lub dzwonkiem, a zaledwie 17 proc. chciałoby żywą rybę. 

23,2 procent przepytanych zapewniało, że karp nie pojawi się wśród wigilijnych potraw. Nad zakupem karpia na święta zastanawia się jeszcze 4,4 proc. ankietowanych. 

Sondaż IBRiS zrealizowano techniką CATI na próbie ogólnopolskiej 1000 osób w dniach 17-18 grudnia 2021.

loader

RadioZET.pl