Zamknij

PiS rośnie w kolejnym badaniu. Hołownia znacznie wyprzedza KO

10.05.2021 11:28

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, wygrałoby je rządzące Prawo i Sprawiedliwość - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu. Partia Jarosława Kaczyńskiego wraz z koalicjantami notuje wyższe poparcie niż w dwóch poprzednich badaniach. Ugrupowanie Szymona Hołowni - które zajmuje drugie miejsce w zestawieniu i również zanotowało wzrost poparcia - znacznie wyprzedza natomiast Koalicję Obywatelską. 

Sondaż
fot. PAP

Sondaż, który przeprowadziła w dniach 8-9 maja pracownia IBRiS na zlecenie Onetu, przedstawia hipotetyczny rozkład poparcia, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tym momencie.

Co warte odnotowania, badanie przeprowadzono już po tym, jak sejm przyjął we wtorek ustawę, wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE dotyczącą m.in. Funduszu Odbudowy. 

Sondaż IBRiS. PiS i Hołownia rosną. W Sejmie jeszcze cztery ugrupowania

Najlepsze humory mogą mieć teraz przedstawiciele rządzącej Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska i Porozumienie), która zanotowała wynik 35,1 proc. To wzrost o 2 pkt proc. względem poprzedniego sondażu z końca kwietnia. Onet przypomniał jednak, że i w tamtym badaniu PiS miał już większe poparcie (o 2,1 pkt proc.) niż w jeszcze poprzednim. 

Drugie miejsce w zestawieniu przypadło Polsce 2050 Szymona Hołowni, na którą głos zadeklarowało 19,9 proc. ankietowanych. To również więcej niż w ostatnim badania - o 2,8 pkt proc. Podium zamyka Koalicja Obywatelska z wynikiem 14,7 proc. (spadek o 1,4 pkt proc.). 

Kto jeszcze znalazłby się w Sejmie? Wszystkie ugrupowania, których reprezentanci zasiadają w nim obecnie - Lewica (9,1 proc.), Konfederacja (5,8 proc.) i PSL (5,6 proc.). 9,8 proc. respondentów nie wiedziało, na kogo oddałoby swój głos. 

Jak Polacy oceniają Morawieckiego? Jaka frekwencja w wyborach?

Jaka byłaby natomiast frekwencja, gdyby Polacy poszli teraz do urn? 56,7 proc. ankietowanych poszłoby głosować, a 40,7 proc. by tego nie zrobiło. 2,6 proc. nie wskazało żadnej odpowiedzi. 

IBRiS zapytał też Polaków, jak oceniają premiera Mateusza Morawieckiego. Wyniki są dość zbliżone, ale na niekorzyść szefa rządu, którego negatywnie ocenia 50,2 proc. badanych, a pozytywnie 42,9 proc. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 6,9 proc. 

loader

RadioZET.pl/Onet.pl