Zamknij

Sondaż: W Sejmie pięć partii. Stagnacja w poparciu PiS

Redakcja
10.10.2018 07:23
Jarosław Kaczyński
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w październiku, PiS uzyskałoby 37,2 proc. poparcia – wynika z najnowszego sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Koalicja Obywatelska Platformy, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej może liczyć na 30 procent. Ponadto w ławach Sejmu znaleźliby się także politycy Kukiz’15 z wynikiem 10,1 procent, przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej z 7-procentowym poparciem oraz politycy PSL – 5,2 procent poparcia. 

sondaz

Poniżej progu wyborczego znaleźliby się przedstawiciele Partii Razem (3 proc. poparcia) i partii Wolność Janusza Korwin-Mikkego (1 proc. poparcia).

Zobacz także

Jak zauważa „Rzeczpospolita”, intensywna kampania wyborcza trwa od blisko dwóch miesięcy. Tymczasem wynik badania pokazuje stagnację. Trzy lata temu, w październiku 2015 roku PiS miało 37 proc., Platforma 24 proc., Kukiz’15 8,8 proc., a Nowoczesna – 7,6 proc. Dlatego wybory samorządowe są uznawane za pierwszą weryfikację strategii i działań obozu rządzącego i opozycji. 

– Jestem w tym temacie bardzo – nomen omen – monotematyczny. Nie oglądamy się na sondaże. Najważniejszy za kilka dni – podkreśla w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Tomasz Poręba, szef sztabu PiS.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/DG