Zamknij

Trzaskowski liderem rankingu poparcia. Dwóch polityków zalicza spadek

19.04.2021 13:49
Rafał Trzaskowski
fot. Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

Rafał Trzaskowski liderem rankingu poparcia - wynika z najnowszego badania Instytutu Badań Spraw Publicznych. Dwóch polityków z kwietniowego zestawienia zaliczyło jednak spadek poparcia względem poprzedniego sondażu. 

Sondaż Instytutu Badań Spraw Publicznych na zlecenie serwisu stanpolityki.pl próbuje odpowiedzieć na pytanie: "Który polityk cieszy się w tym momencie największym poparciem Polaków?". Okazuje się, że od poprzedniego badania (w marcu) lider rankingu się nie zmienił. 

Sondaż IBSP. Rafał Trzaskowski liderem

Z badania wynika bowiem, że największym poparciem wciąż cieszy się Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy i zeszłoroczny kandydat KO na prezydenta kraju 33,32% poparcia, co stanowi wzrost o 0,18 pkt proc. względem marcowego badania. 

Na podium znaleźli się także Szymon Hołownia, którego popiera 29,28 proc. respondentów (spadek o 2,11 pkt proc.) oraz prezydent Andrzej Duda z wynikiem 24,01 proc. (o 0,06 pkt proc. więcej niż w marcu). W zestawieniu możemy znaleźć również: Mateusza Morawieckiego (22 proc.), Jarosława Kaczyńskiego, Borysa Budkę (obaj po 18 proc.). Władysława Kosiniaka-Kamysza (16 proc.), Włodzimierza Czarzastego (14 proc.), Zbigniewa Ziobrę oraz Krzysztofa Bosaka (po 13 proc.).

Ranking poparcia polityków. Hołownia i Ziobro ze spadkiem poparcia

Jak zauważył Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, jedynymi politykami, którzy w ostatnim miesiącu stracili poparcie, są Zbigniew Ziobro i Szymon Hołownia. - Jeśli chodzi o ministra sprawiedliwości, to spadek zawdzięcza on postawie wyborców PiS. W marcowym badaniu Zbigniewa Ziobro popierało 58% wyborców PiS obecnie o 10 pkt proc. mniej. W sporze w Zjednoczonej Prawicy wyborcy jednoznacznie wskazują, kto jest winny obecnemu zawirowaniu - skomentował dla stanpolityki.pl.

Marcowy spadek poparcia dla Szymona Hołowni zapowiedział kwietniowe spadki jego partii Polska 2050 w sondażu parlamentarnym, obecne spadki poparcia (choć mniejsze) mogą sugerować kontynuację tego trendu. Znaczący spadek poparcia można zauważyć np. w grupie 30-latków, która była jedną z ważniejszych dla tego polityka

Łukasz Pawłowski, prezes OGB

- Być może zbytnie upodobnienie się Szymona Hołowni do obecnej polityki - włączając w to transfery polityczne i spory polityczne - spowodowały u 30-latków zmianę ich nastawienia. Zauważyć trzeba w naszym badaniu wzrost poparcia dla Borysa Budki o około 3 pkt proc. oraz spadek braku poparcia o taką sama wartość - podsumował Pawłowski. 

RadioZET.pl/stanpolityki.pl