Zamknij

PiS odrabia straty w sondażach. W przyszłym Sejmie możliwa nowa koalicja

29.04.2021 20:18
Sondaż
fot. Piotr Molecki/East News

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, wygrałoby je PiS - wynika z najnowszego badania Ipsos dla OKO.Press. Sondaż wskazuje także - na podstawie przewidywanego podziału mandatu - możliwą koalicję w następnej kadencji. 

Sondaż przeprowadziła pracownia Ipsos na zlecenie portali OKO.Press. Z badania - przeprowadzonego 28 kwietnia - wynika, że PiS odrabia straty względem poprzedniego pomiaru z lutego. Wtedy rządzący zanotowali poparcie na poziomie 29 proc., teraz 33 proc. Rezultat ten przełożyłby się oczywiście na wygraną w wyborach.

O drugie miejsce w zestawieniu walczą Polska 2050 Szymona Hołowni (22 proc.) i Koalicja Obywatelska (18 proc.). W lutym obydwie formacje - mające dość zbliżony program i elektorat - remisowały 20 proc. W Sejmie znalazłoby się jeszcze miejsce dla Lewicy (9 proc., spadek o 1 pkt proc.), Konfederacji (11 proc., o 1 pkt proc. więcej), pod progiem wylądowałoby PSL (4 proc., bez zmian). 5 proc. ankietowanych nie wiedziałoby, na kogo zagłosować.

Sondaż. Podział mandatów w Sejmie. PiS stworzy koalicję z Konfederacją?

OKO.Press opublikowało również - na podstawie wyliczeń analityka Leszka Kraszyny - symulację podziału mandatów w Sejmie. Wynika z niej, że opozycja nie może na ten moment liczyć na większość - suma głosów Polski 2050, KO i Lewicy (plus jednego posła Mniejszości Niemieckiej) wyniosłaby 228 głosów. 

Potencjalny rząd mogłoby stworzyć PiS i Konfederacja, które łącznie miałyby 232 posłów. Po pierwsze jednak taka większość byłaby chwiejna i nie pozwalałby na stabilne rządy, po drugie zaś trudno wyobrazić sobie sojusz PiS ze skrajną prawicą - łączy ich co prawda komponent światopoglądowy, ale dzielą m.in. stosunek do gospodarki, polityki społecznej oraz poglądy na walkę z pandemią. 

PiS odrabia straty, KO traci poparcie

Jak podkreśla portal, analiza poparcia ze strony respondentów pozwala wysnuć wniosek, że PiS odrobił część strat po tąpnięciu w sondażach, które nastąpiło na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji i ogólnopolskich protestów pod auspicjami Strajku Kobiet.

Na opozycji widać natomiast trend, polegający na coraz śmielszym wysuwaniu się na drugie miejsce w sondażach ugrupowania Szymona Hołowni oraz słabsze notowania KO. Trudno jednak np. stwierdzić, czy ostatnie zamieszanie, związane z negocjacjami z PiS ws. Krajowego Planu Odbudowy w znaczący sposób wpłynie na poparcie Lewicy. 

RadioZET.pl/OKO.Press