Zamknij

Komu Wiosna podbiera wyborców? Najnowszy sondaż poparcia

Redakcja
15.02.2019 16:02
Komu Wiosna podbiera wyborców? Najnowszy sondaż poparcia
fot. Jan GRACZYNSKI/East News

Wiosna Roberta Biedronia goni PO. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w lutym, mogłaby liczyć nawet na 11 proc. poparcia. PO zalicza spadek, a PiS w dalszym ciągu liderem – wynika  z najnowszego sondażu Kantar Public.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według pracowni Kantar 34 proc. badanych chce w wyborach parlamentarnych oddać głos na Zjednoczoną Prawicę. Na PO zagłosowałoby 20 proc., 11 proc. deklaruje poparcie partii Roberta Biedronia Wiosna, 6 proc. chce głosować na formację Kukiz'15, a 5 proc. na SLD.

Zobacz także

Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego i znalazłyby się poza parlamentem. PSL uzyskało 4 proc. poparcia, a Nowoczesna 2 proc. Po 1 proc. poparcia uzyskały partie Wolność oraz Razem.

Zagłosuj

Na jaką partię zagłosowałbyś w wyborach parlamentarnych?

Liczba głosów:

PiS niezatapialne, PO ze spadkiem

Deklarowane poparcie dla Zjednoczonej Prawicy, czyli Prawa i Sprawiedliwości razem z Solidarną Polską i Porozumieniem, nie różni się od wyniku uzyskanego w grudniu 2018 r. i styczniu. Natomiast Platforma Obywatelska odnotowała spadek o 6 punktów procentowych względem stycznia. Kukiz’15 zdobyłby nieznacznie mniej głosów – spadek o 1 punkt procentowy. Poparcie dla SLD się nie zmieniło.

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 16 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos. Jest to wynik taki sam jak w styczniu. Zamiar wzięcia udziału w wyborach zadeklarowało w lutym 58 proc., przy czym jedna trzecia badanych 33 proc. raczej przystąpiłaby do głosowania, a 25 proc. jest w pełni zdecydowanych pójść do urn wyborczych. Głosować nie zamierza 28 proc. ankietowanych, przy czym 12 proc. twierdzi, że raczej by nie zagłosowało, a 16 proc. zdecydowanie nie zagłosowałoby. 14 proc. ankietowanych jeszcze nie wie, czy poszłoby na wybory.

Zobacz także

Kantar Public przeprowadził sondaż w dniach 8 – 13 lutego 2019 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 973 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne określono na dla grupy 562 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach.

RadioZET.pl/PAP/MK