Zamknij

Spore zmiany w nowym sondażu. Do Sejmu trafiłoby aż 6 partii

Redakcja
26.02.2018 17:12
SEJM
fot. Wikimedia Commons

37 proc. badanych, którzy deklarują chęć udziału w wyborach parlamentarnych, chce głosować na PiS. Na PO chce oddać głos 20 proc., na Kukiz'15 - 7 proc., na Nowoczesną 6 proc. PSL i SLD uzyskały poparcie 5 proc. respondentów - wynika z lutowego sondażu Kantar Public.

W porównaniu do badania sprzed miesiąca, poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości spadło o 5 punktów procentowych. W tym samym czasie poparcie dla Platformy Obywatelskiej wzrosło o 6 punktów procentowych.

Zagłosuj

Na jaką partię/ugrupowanie zagłosowałbyś w wyborach parlamentarnych?

Liczba głosów:

Poparcie dla ruchu Kukiz'15 nie zmieniło się od stycznia, poparcie dla Nowoczesnej spadło o 1 punkt procentowy. Zmian w poparciu nie odnotowało SLD, z kolei PSL od stycznia zyskało 1 punkt procentowy.

Wypełnij PIT z Fundacją Radia ZET - ściągnij darmowy program

W lutym poniżej progu wyborczego znalazły się: partia Razem z poparciem 2 proc. respondentów oraz partia Wolność (1 proc.). W przypadku partii Razem oznacza to brak zmian, a w przypadku partii Wolność - 1 punkt procentowy mniej niż przed miesiącem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 17 proc. badanych nie było zdecydowanych, komu przekazałoby swoje poparcie. Odsetek osób niezdecydowanych wzrósł od stycznia o 1 punkt procentowy.

Zobacz także

67 proc. respondentów zadeklarowało gotowość wzięcia udziału w wyborach, przy czym 25 proc. zdecydowanie chce wziąć w nich udział, a 42 proc. odpowiedziało, że raczej wzięłoby udział w głosowaniu. 12 proc. ankietowanych stwierdziło, że na pewno by nie zagłosowało, a 11 proc. zadeklarowało, że raczej nie zagłosowałoby w wyborach. Decyzji o tym, czy iść do urn wyborczych, nie podjęło jeszcze 10 proc. badanych.

Kantar Public przeprowadził sondaż w dniach 16-21 lutego 2018 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1033 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne określono dla grupy 691 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach.

RadioZET.pl/pap/maal