Sondaż: PiS na czele mimo spadku notowań. Pięć partii w Sejmie

Redakcja
16.04.2018 16:24
PiS
fot. Stefan Maszewski/REPORTER

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w kwietniu, 36 proc. osób, które zadeklarowały gotowość wzięcia udziału w wyborach, zagłosowałoby na PiS, a 23 proc. na PO. Próg wyborczy przekroczyłyby też SLD (7 proc.), Kukiz'15 (6 proc.) i Nowoczesna (5 proc.) — wynika z sondażu Kantar Public. W porównaniu z poprzednim miesiącem notowania PiS spadły o 1 punkt procentowy! 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebook

Z badania wynika, że do Sejmu nie dostałyby się PSL i Partia Wolność, które uzyskały po 3 proc. poparcia, oraz Partia Razem, na którą oddanie głosu zadeklarował 1 proc. ankietowanych. 15 proc. spośród badanych wyrażających gotowość udziału w wyborach nie umiało określić, na jakie ugrupowanie oddaliby głos.

W porównaniu z poprzednim miesiącem notowania PiS spadły o 1 punkt proc., a o taki sam odsetek wzrosło poparcie dla Platformy. Poprawę notowań odnotowały SLD (o 3 punkty proc.), PSL (o 1 punkt proc.) i Wolność (o 2 punkty proc.). O 5 punktów proc. spadł odsetek osób o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych. Od marca nie zmieniło się poparcie dla Nowoczesnej, Kukiz'15 i Partii Razem.

Sondaż Kantar Public. PiS z 36 procentowym poparciem 

foto

Chęć udziału w wyborach wyraziło 61 proc. respondentów, z czego 26 proc. stwierdziło, że zdecydowanie, a 35 proc., że raczej poszłoby do głosowania. 28 proc. badanych zadeklarowało, że nie wzięłoby udziału w wyborach (14 proc. raczej nie, 14 proc. zdecydowanie nie), a 11 proc. było w tej sprawie niezdecydowanych.

Zobacz także

Zdaniem ekspertki pracowni Kantar Public Urszuli Krassowskiej wyniki sondażu oznaczają, że główni gracze — Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska „utrzymują elektoraty na prawie takim samym poziomie jak w marcu”.

Mimo zwiastunów zmian pojawiających się w sondażach telefonicznych, w naszym badaniu prowadzonym metodą wywiadów bezpośrednich nie odnotowaliśmy radykalnych spadków i wzrostów — zwróciła uwagę Krassowska. Na uwagę zasługuje natomiast — według niej — „coraz lepszy wynik Sojuszu Lewicy Demokratycznej”. Wciąż jednak osoby o poglądach lewicowych wolą oddać swój głos na PO niż SLD — zauważyła ekspertka.

Badanie Kantar Public przeprowadzono w dniach 6-11 kwietnia na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1024 pełnoletnich mieszkańców Polski techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI). 

Zagłosuj

Na jaką partię/ugrupowanie zagłosowałbyś/aś w wyborach parlamentarnych?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/PAP/DG