Zamknij

Nowy sondaż wyborczy: tylko dwóch graczy walczy o zwycięstwo. W Sejmie razem pięć partii

Redakcja
03.10.2018 10:55
Sejm
fot. Wikimedia.Commons

PiS z ponad 40-procentowym poparciem i solidną przewagą nad Koalicją Obywatelską – wynika z ostatniego sondażu parlamentarnego. Oprócz tego w Sejmie znalazłoby się miejsce dla trzech innych ugrupowań. 

Badanie na zlecenie „Super Expressu” przygotowała pracownia Pollster. Przeprowadzono je 1 października na reprezentatywnej grupie 1030 dorosłych Polaków.

Z sondażu wynika, że PiS (a właściwie Zjednoczona Prawica) może liczyć na poparcie rzędu 41 proc. To de facto pozwala partii rządzącej poważnie myśleć o utrzymaniu władzy w nadchodzącej kadencji. 10 pkt procentowych za liderem znajduje się Koalicja Obywatelska (PO + Nowoczesna), która jest tak naprawdę jedyną siłą realnie zagrażającą formacji Jarosława Kaczyńskiego.

IMG_2369

Inna sprawa, że wynik KO mógł być lepszy, a przynajmniej jej twórcy liczyli na prostą sumę elektoratu obydwu partii. – Platforma to marka, która funkcjonuje od 17 lat. Nowoczesna od trzech. Nazwa „Koalicji Obywatelskiej” nie zdążyła się jeszcze ugruntować w umysłach wyborców. Ludzie głosują na znane marki, więc politycy PO i Nowoczesnej muszą naprawdę dużo zainwestować w promocję – mówi w rozmowie z „SE” Olgierd Annusewicz z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Według powyższej infografiki na Wiejskiej znalazłoby się miejsce dla jeszcze trzech innych ugrupowań. Byłyby to: Kukiz'15 (9 proc.), SLD (6 proc.) i PSL (5 proc.). 

Zobacz także

RadioZET.pl/se.pl/MP