Zamknij

Sondaż Radia ZET: Polacy chcą Polski silnej, ale w Unii Europejskiej

Redakcja
09.02.2017 10:26

Mało który Polak chce opuszczenia Unii Europejskiej, tak jak planuje to Wielka Brytania. Większość z nas jednak chce aby Polska w unijnych strukturach była silnym podmiotem. Zapytaliśmy Polaków o to jak powinna wyglądać polityka zagraniczna.

Unia Europejska
fot. Flickr

Zapytaliśmy Polaków na czym ich zdaniem powinna skupić się polityka zagraniczna naszego kraju. Większość uważa, że priorytetem powinno być umacnianie naszej pozycji w Unii Europejskiej. Takiej odpowiedzi udzieliło 40,9 proc. ankietowanych.

Dla porównania, praktycznie nie istnieją tendencje "polexitowe". O opuszczeniu struktur Unii Europejskiej marzy tylko 6,1 proc. ankietowanych. Więcej, bo 7,3 proc. z nich wyznaje polityczną ideę marszałka Józefa Piłsudskiego i postuluje stworzenie w Europie środkowej Międzymorza. 11,4. proc uważa, że priorytetem powinien być rozwój Grupy Wyszehradzkiej.

Zrzut ekranu 2017-02-09 o 09.49.31
fot.

Sojusznika szukamy częściej za oceanem niż na wschodzie. Silne partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi popiera 20,2 proc. ankietowanych. Partnerstwo z Rosją odpowiada tylko 10,2 proc. Zdania na ten temat nie ma 3,9 proc. badanych. Sondaż przeprowadzono na grupie 1808 osób.

Radio ZET/MaAl