Zamknij

Sondaż Radia ZET: Polacy chcą Polski silnej, ale w Unii Europejskiej

Redakcja
09.02.2017 10:26
Unia Europejska
fot. Flickr

Mało który Polak chce opuszczenia Unii Europejskiej, tak jak planuje to Wielka Brytania. Większość z nas jednak chce aby Polska w unijnych strukturach była silnym podmiotem. Zapytaliśmy Polaków o to jak powinna wyglądać polityka zagraniczna.

Zapytaliśmy Polaków na czym ich zdaniem powinna skupić się polityka zagraniczna naszego kraju. Większość uważa, że priorytetem powinno być umacnianie naszej pozycji w Unii Europejskiej. Takiej odpowiedzi udzieliło 40,9 proc. ankietowanych.

Dla porównania, praktycznie nie istnieją tendencje "polexitowe". O opuszczeniu struktur Unii Europejskiej marzy tylko 6,1 proc. ankietowanych. Więcej, bo 7,3 proc. z nich wyznaje polityczną ideę marszałka Józefa Piłsudskiego i postuluje stworzenie w Europie środkowej Międzymorza. 11,4. proc uważa, że priorytetem powinien być rozwój Grupy Wyszehradzkiej.

Zrzut ekranu 2017-02-09 o 09.49.31

Sojusznika szukamy częściej za oceanem niż na wschodzie. Silne partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi popiera 20,2 proc. ankietowanych. Partnerstwo z Rosją odpowiada tylko 10,2 proc. Zdania na ten temat nie ma 3,9 proc. badanych. Sondaż przeprowadzono na grupie 1808 osób.

Radio ZET/MaAl