Protest osób niepełnosprawnych i romans posła Pięty. W nowym sondażu PiS traci poparcie

Redakcja
11.06.2018 07:34
Jarosław Kaczyński
fot. STANISLAW KOWALCZUK/ East News

Zjednoczona Prawica traci poparcie wśród Polaków – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku czerwca br., na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby 33 procent badanych. Oznacza to spadek o 5 pkt procentowych w porównaniu do poprzedniego badania. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Na jaką partię/ugrupowanie zagłosowałbyś/aś w wyborach parlamentarnych?

Liczba głosów:

Sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej” został przeprowadzony w dniach 7–8 czerwca na grupie 1100 respondentów, czyli po zakończeniu protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie oraz po ujawnieniu przez „Fakt” romansu posła PiS Stanisława Pięty

Na drugim miejscu w zestawieniu znalazła się Platforma Obywatelska, na którą zagłosowałoby 26 procent ankietowanych. Oznacza to 7 punktów procentowych straty do Prawa i Sprawiedliwości. Trzecie miejsce w sondażu dla „Rzeczpospolitej” zajęło SLD – 10 procent. Na czwartym i piątym miejscu PSL oraz Kukiz'15 – po 6 procent. 

Zobacz także

Poniżej progu wyborczego znalazły się Nowoczesna (4 proc.) oraz Razem (3 proc.).

– Sytuacja jest stabilna z niekorzyścią dla PiS. Był niedawno sondaż, gdzie partia rządząca miała 40 proc. Ale większość badań pokazuje dosyć powolny, ale systematyczny spadek poparcia – tak samo powolne, ale systematyczne pięcie się w górę PO oraz stabilną sytuację SLD – komentuje dr Marek Migalski z Uniwersytetu Śląskiego.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/DG