Zamknij

PiS wciąż na prowadzeniu. Katastrofalny wynik KO w nowym sondażu

13.05.2021 08:50

Sondaż. Gdyby wybory odbyły się w niedzielę, PiS zdobyłoby 33,5 proc. głosów, Polska 2050 Szymona Hołowni 21,9 proc., a na KO głos oddałoby 12,1 proc. respondentów - wynika z najnowszego badania United Surveys.

sondaż, fatalny wynik KO borysa budki
fot. ANDRZEJ IWANCZUK /REPORTER

Sondaż. Z opublikowanego w czwartek sondażu wynika, że gdyby wybory miały się odbyć w niedzielę, to Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby 33,5 proc. głosów.

Na drugim miejscu znalazłaby się Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą chęć oddania głosu zadeklarowało 21,9 proc. respondentów.

Sondaż. PiS na prowadzeniu. Na KO chce zagłosować 12 proc.

Na koalicję Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych chęć głosów zadeklarowało 12,1 proc. badanych.

Na czwartym miejscu uplasowała się Lewica, na którą chce zagłosować 9,6 proc. ankietowanych. Do Sejmu dostałaby się także Konfederacja, na którą chce zagłosować 8,6 proc. Polaków.

Poza parlamentem znalazłoby się PSL-Koalicja Polska, na którą chce zagłosować 4,3 proc. badanych. 9,9 proc. badanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos. Chęć wzięcia udziału w wyborach zadeklarowało 51,8 proc. respondentów.

United Surveys zapytało także respondentów o to, jak głosowaliby, gdyby doszło do zmian liderów partii - gdyby zwiększył się udział prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w KO oraz rozpoczęła się zapowiadana współpraca byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego z PSL-em.

Rafał Trzaskowski nowym liderem Koalicji Obywatelskiej?

Na Zjednoczoną Prawicę pod przywództwem Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego zagłosowałoby 34 proc. wyborców. Głos na Polskę 2050 Szymon Hołowni deklaruje 19,6 proc. badanych. Koalicja Obywatelska z Rafałem Trzaskowskim i Borysem Budką na czele poprawiłaby nieco swoje badania - na taką formację chęć głosu deklaruje 15,7 proc. badanych. Na Lewicę Włodzimierza Czarzastego, Adriana Zandberga i Roberta Biedronia zagłosowałoby 9,1 proc.

loader

Do Sejmu dostałaby się także Konfederacja z Krzysztofem Bosakiem, Arturem Dziamborem i Grzegorzem Braunem jako liderami (6,9 proc.), a także PSL, w którym prym wiedliby Władysław Kosiniak-Kamysz i Bronisław Komorowski. Na taką Koalicję Polską głos oddałoby 6,4 proc.

8,4 proc. badanych nie jest w stanie wskazać partii, na którą by zagłosowało. Sondaż został zrealizowany 11 maja metodą CATI na próbie 1000 osób.

RadioZET.pl/ PAP