Zjednoczona Prawica na czele, zaraz po niej PO. Sondaż Kantar Public

Redakcja
18.01.2019 21:05
Zjednoczona Prawica na czele, zaraz po niej PO. Sondaż Kantar Public
fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER/East news

W wyborach do Sejmu Zjednoczona Prawica uzyskałaby 34 proc. głosów, 26 proc. uzyskałaby Platforma Obywatelska, Kukiz'15 przypadłoby 7 proc., a SLD i PSL - po 5 proc. - wynika ze styczniowego sondażu Kantar Public.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Z badania, które przeprowadził Kantar Public, wynika, że 63 proc. respondentów zadeklarowało, że weźmie udział w tegorocznych wyborach do Sejmu. Wśród nich najliczniejszy odsetek Polaków - 34 proc. - zadeklarowało oddanie głosu na Zjednoczoną Prawicę. Poparcie dla ZP utrzymało się na takim samym poziomie, jak w grudniu.

Notowania PO spadły o jeden procent

Chęć oddania głosu na Platformę Obywatelską zadeklarowało 26 proc. badanych. W grudniowym badaniu Kantar Public zapytał badanych o chęć oddania głosu na Koalicję Obywatelską (PO i Nowoczesną), która wówczas uzyskała 27 proc. poparcie.

Zobacz także

Na trzecim miejscu w badaniu z 7 proc. poparciem znalazł się Kukiz'15 (bez zmian w stosunku do badania z grudnia), na czwartym z 5 proc. poparciem SLD (spadek o 1 punkt procentowy) oraz PSL (wzrost o 1 punkt proc.)

Zobacz także

Poza Sejmem znalazłyby się Nowoczesna (3 proc.), Partia Razem (2 proc.), partia Wolność (1 proc.).

Zobacz także

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 16 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

Badanie przeprowadzono w dniach 11-16 stycznia 2019 roku, na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 987 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.

RadioZET/PAP/JZ