Sondaż IBRiS dla “Faktu” i Radia ZET: prawie 50 proc. za zmianą konstytucji, ale…

Redakcja
04.05.2017 00:02
Sondaż IBRiS dla “Faktu” i Radia ZET: prawie 50 proc. za zmianą konstytucji, ale…
fot. EastNews

Sondaż IBRiS dla “Faktu” i Radia ZET: prawie 50 proc. za zmianą konstytucji, ale tylko jeśli politycy będą wspólnie pracować nad nią z sędziami, prawnikami i pracodawcami.

49,4 proc. badanych jest za zmianą konstytucji, ale tylko jeśli nad tekstem nowej wersji politycy pracować będą wspólnie z innymi środowiskami prawników, sędziów, pracodawców - wynika z sondażu IBRiS dla “Faktu” i Radia ZET. 36 proc. uważa, że obecna konstytucja jest wystarczająca.

jpg
fot. IBRiS

Prezydent chce referendum

Prezydent RP popiera rozpisanie referendum w sprawie zmiany Konstytycji RP. – Chcę, aby w sprawie Konstytucji Rzeczypospolitej odbyło się w naszym kraju w przyszłym roku, roku 100-lecia niepodległości, referendum – powiedział w środę na pl. Zamkowym Andrzej Duda podczas uroczystości w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. – W moim przekonaniu jako prezydenta, moi rodacy mają prawo się wypowiedzieć, czy konstytucja obowiązująca w Polsce od 20 lat funkcjonuje dobrze, czy są zadowoleni z tego modelu ustrojowego, czy też wymaga on zmian, a Polska i Polacy zasługują na nową konstytucję – dodał prezydent.

Zobacz także

Sondażowe poparcie dla zmiany konstytucji idzie w poprzek dotychczasowym deklaracjom liderów politycznych. Zmiana konstytucji wypracowana wspólnie z innymi grupami społecznymi ma bowiem najwięcej zwolenników wśród elektoratu Nowoczesnej (72 proc.), PSL (67 proc.), SLD (60 proc.), PiS (54 proc.), Kukiz’15 (50 proc.); najmniej - wśród głosujących na partię Razem (24 proc.) i PO (36 proc.).

RadioZET.pl/kb