Zamknij

Jak Polacy oceniają weta Dudy? Sondaż nie pozostawia wątpliwości

Redakcja
31.07.2017 17:40
Duda
fot. East News

Polacy w większości popierają weta Andrzeja Dudy wobec ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym - tak wynika z najnowszego badania opinii publicznej dla "Rzeczpospolitej".

Andrzej Duda, wetując (dziś już oficjalnie) dwie z trzech ustaw wchodzących w skład PiS-owskiej reformy sądownictwa, siłą rzeczy wystawił się na ocenę w oczach opinii publicznej. I trzeba przyznać, że sporo tym ruchem wygrał.

Zobacz także

Według sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej", aż 78 proc. ankietowanych uważa tę decyzję za dobrą (z czego 41 proc. za "zdecydowanie dobrą", a 37 proc. za "bardzo dobrą"), a jedynie 9 proc. za niewłaściwą. 13 proc. nie miało zdania.

Co ciekawe, połowa wyborców Prawa i Sprawiedliwości także pozytywnie ocenia postawę prezydenta. Jedynie 20 proc. respondentów uważa, że była to zła decyzja, a 30 proc. nie zajęło stanowiska.

Jeżeli chodzi o elektorat innych partii, to w przypadku PO, PSL i Nowoczesnej możemy zaobserwować przygniatającą przewagę zwolenników takiego rozwiązania. Jedynie w przypadku wyborców Kukiz'15 można wyodrębnić sporą grupę przeciwników prezydenckiego weta - 17 proc.

RadioZET.pl/rp.pl/MP