Zamknij

Zapytali Polaków o zakaz handlu. Zła wiadomość dla PiS

Redakcja
27.12.2018 08:56
Zapytali Polaków o zakaz handlu. Zła wiadomość dla PiS
fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

Polacy chcą przywrócenia handlu we wszystkie niedziele – wynika z sondażu Instytutu Pollster dla „Super Expressu”. Od nowego roku sklepy będą otwarte już tylko w jedną niedzielę w miesiącu. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Na pytanie: „Czy jesteś za przywróceniem handlu we wszystkie niedziele?”, 45 procent ankietowanych odpowiedziało twierdząco. Przeciwnego zdania było 42 proc. respondentów, a 13 proc. badanych nie miało zdania na ten temat – wynika z najnowszego sondażu Instytutu Pollster przeprowadzonego dla „Super Expressu”. 

– Na razie Polacy nie odczuwają częściowego ograniczenia, więc te głosy są zrównoważone. Natomiast, kiedy zostanie wprowadzony pełny zakaz handlu w niedziele, to wtedy sądzę, że ta różnica głosów będzie jeszcze bardziej na rzecz przywrócenia handlu – ocenił w rozmowie z „SE” ekonomista, prezydent centrum im. Adama Smitha prof. Andrzej Sadowski.

Zagłosuj

Czy jesteś za przywróceniem handlu we wszystkie niedziele?

Liczba głosów:

Zakaz handlu w niedziele

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca br. Zgodnie z nią handel w niedziele jest dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca 2018 r. (z wyjątkami).

Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone – handel będzie dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią. Natomiast od 2020 r. zakaz nie będzie obowiązywać jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Zobacz także

Ustawa zawiera zarazem cały katalog wyłączeń spod tego zakazu.

Sondaż został zrealizowany przez Instytut Pollster w dniach 13-14 grudnia na próbie 1097 dorosłych Polaków.

RadioZET.pl/Super Express/DG