Zamknij

Jaki Sejm wybraliby dziś Polacy? Jest nowy sondaż

Redakcja
07.07.2017 19:27
Jaki Sejm wybraliby dziś Polacy? Jest nowy sondaż
fot. PAP

Jest nowy sondaż poparcia dla partii politycznych. Prawo i Sprawiedliwość wciąż na prowadzeniu, choć zmniejszyła się różnica między PIS a Platformą Obywatelską.

Sondaż poparcia dla partii politycznych. Lipiec 2017

Gdyby wybory odbyły się na początku lipca 2017, na PiS zagłosowałoby 38 procent osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 22 procent, a ugrupowanie Kukiz'15 – 8 procent. Po 5 procent osiągnęłyby Nowoczesna i SLD – wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Wynik PiS – 38 procent – oznacza, że grupa osób deklarujących poparcie dla tej partii zmniejszyła się w porównaniu z sondażem z czerwca o 4 punkty procentowe. Notowania PO poprawiły się o 1 punkt procentowy w stosunku do sondażu z czerwca.
 
Poparcie dla Kukiz'15 zmniejszyło się w porównaniu do sondażu z czerwca o 1 punkt procentowy. Poprawę notowań o 1 punkt zanotowała natomiast Nowoczesna. I o tyle samo wzrosło poparcie dla SLD.
 
W najnowszym sondażu PSL uzyskało 3 procent głosów (tak samo jak w poprzednim miesiącu), partia Wolność Janusza Korwin-Mikkego uzyskała 2 procent (o 1 punkt procentowy więcej niż w sondażu z czerwca), Partia Razem uzyskała 1 procent poparcia (bez zmian).
 
14 procent badanych (o 1 punkt procentowy więcej niż w poprzednim miesiącu) nie było zdecydowanych na kogo oddaliby głos w wyborach.
 
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się na początku lipca, udział w nich zadeklarowało 67 procent respondentów CBOS, na pewno udziału w głosowaniu nie wzięłoby 19 procent badanych, a 14 procent wahało się.

Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (czyli face-to-face) wspomaganych komputerowo w dniach 29 czerwca–6 lipca 2017 roku na liczącej 977 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

RadioZET.pl/SI/PAP