Zamknij

Polacy chcą reformowania sądów, ale nie w wersji PiS - nowy sondaż

Redakcja
01.06.2017 14:15
Polacy chcą reformowania sądów, ale nie w wersji PiS - nowy sondaż
fot. Tomasz Waszczuk/Agencja Gazeta

Polacy chcą reformy sądownictwa - wynika z najnowszego sondażu IBRIS przeprowadzonego dla dziennika "Rzeczpospolita". Okazuje się jednak, że znaczna rzesza respondentów nie jest przekonana, co do zmian proponowanych przez PiS.

Polacy są w miarę zgodni, co do tego, że praca sądów wymaga usprawnienia. Wydają się jednak wątpić, czy zmiany zaproponowane przez PiS przyczynią się do polepszenia sytuacji w polskim sądownictwie. 40% badanych zdecydowanie nie zgadza się z reformami zapowiadanymi przez partię rządzącą. 11 proc. twierdzi, że raczej jest im przeciwna. Pozytywnie o zmianach wypowiada się 15 proc. respondentów, 16 proc. jest "raczej na tak". 

Stosunek do reformy sądownictwa jest skorelowany z sympatiami politycznymi. Proponowane zmiany w sądownictwie popierają głównie wyborcy PiS (46 proc. zdecydowanie popiera, 29 raczej popiera) i partii Kukiz'15 (odpowiednio 19 proc. i 31 proc.). Przeciwni są przede wszystkim wyborcy PO (73 proc. zdecydowanie nie popiera, 15 proc. raczej nie popiera), Nowoczesnej (odpowiednio 77 proc. i 5 proc.). Sceptycyzm wykazują także wyborcy SLD i PSL. 

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/KM