Zamknij

Wojna hybrydowa przy granicy jest faktem - tak uważa większość Polaków

12.10.2021 07:33
Żołnierze
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Wojna hybrydowa u granic Polski jest spowodowana przez reżim Łukaszenki - tak uważa większość ankietowanych w badaniu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Płk Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu, oceniając sondaż podkreślił, że większość Polaków nie zdaje sobie sprawy z istoty wojny hybrydowej.

Kryzys migracyjny, który od kilku miesięcy trwa przy granicy polsko-białoruskiej, spowodował wprowadzenie pierwszego od 1989 r. stanu wyjątkowego. Rząd argumentuje, że Polska stała się celem wojny hybrydowej, koordynowanej z Mińska i Moskwy. Migranci, którzy starają się dostać na teren Unii Europejskiej, mają być tylko instrumentem dla reżimu Łukaszenki, aby destabilizować sytuację w Polsce.

Prawie 86 proc. ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że kryzys na polsko-białoruskiej granicy jest elementem wojny hybrydowej, którą prowadzi reżim Łukaszenki – wynika z badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Zdaniem politologa dr. Macieja Milczanowskiego z Uniwersytetu Rzeszowskiego "konsolidacja społeczeństwa w obliczu właściwie definiowanej wojny hybrydowej jest pożądana, bo teraz społeczeństwo jest spolaryzowane".

Wojna hybrydowa na wschodzie. Najnowszy sondaż

Jednocześnie eksperci zwracają uwagę, że Polacy utożsamiają wojnę hybrydową tylko ze sprawą migrantów. - Taką narrację od kilku miesięcy budują mainstreamowe media - podkreślił płk Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu, w rozmowie z "Rz".

Ponad połowa (55,3 proc.) ankietowanych uważa, że budowa solidnego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej jest rozwiązaniem kryzysu migracyjnego. Przeciwnego zdania było 38,6 proc. badanych.

"Z badań IBRiS wynika, że aż 98 proc. wyborców Andrzeja Dudy jest przekonanych, iż na wschodzie kraju obserwujemy wojnę hybrydową, tak twierdzi też 97 proc. zwolenników PiS/ZP" - podała "Rz". Podobnie uważa elektorat Szymona Hołownii (98 proc.) i Roberta Biedronia (96 proc.) i Rafała Trzaskowskiego (85 proc.). "Zdecydowanie jednak odstają zwolennicy Konfederacji (76 proc.) oraz Krzysztofa Bosaka (53 proc.)" - wskazał dziennik.

Ankietowani, którzy wskazali na wojnę hybrydową z Białorusią, to przede wszystkim widzowie "Wiadomości" TVP i TVP Info (odpowiednio 97 proc. i 92 proc.), a także osoby oglądające serwisy informacyjne prywatnych stacji ("Fakty" TVN – 89 proc., TVN 24 – 85 proc., "Wydarzenia" Polsatu – 92 proc.).

RadioZET.pl/Rzeczpospolita