Zamknij

Nowy sondaż wyborczy: PiS miażdży opozycję

Redakcja
28.08.2017 14:42
Sejm
fot. Wikimedia.Commons

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się dzisiaj, zdecydowanie wygrałoby PiS. Partia rządząca uzyskałaby 36,4 proc. głosów, co oznacza prawie dwa razy tyle, co wynik drugiej w zestawieniu PO - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez pracownię IBRiS dla Onet.pl.

Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyłoby w wyborach do Sejmu z rezultatem 36,4 proc. głosów, co stanowi wzrost o 4,1 proc. w porównaniu z zeszłomiesięcznym badaniem. Partii Jarosława Kaczyńskiego na razie nikt poważnie nie zagraża, bowiem druga w sondażu Platforma Obywatelska legitymuje się wynikiem 19,6 proc.

Oprócz PiS-u i PO, na Wiejskiej zasiedliby jeszcze (nie licząc posła Mniejszości Niemieckiej) przedstawicie trzech ugrupowań: Nowoczesnej (10,9 proc.), Kukiz'15 (8 proc.) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (5,4 proc.).

Według sondażu IBRiS, swoich posłów w parlamencie nie miałyby komitety lewicowe - na Sojusz Lewicy Demokratycznej i Razem głosowałoby kolejno 4,5 proc. i 3,4 proc. ankietowanych - a także partia Wolność (1,6 proc).

Jeżeli chodzi o rozkład liczbowy mandatów, to PiS (oczywiście wespół z tworzącymi koalicję Zjednoczonej Prawicy Solidarną Polską i Polską Razem) rządziłoby samodzielnie, ponieważ poparcie rzędu 36,4 proc. oznaczałoby 239 mandatów, a więc o 8 więcej niż wynosi większościowe minimum.

RadioZET.pl/Onet.pl/MP