Zamknij

Nowy ranking zaufania. Jest zdecydowany lider!

Redakcja
01.09.2017 14:19
Ranking
fot. East News

Andrzej Duda, Beata Szydło, Paweł Kukiz - to według badania CBOS-u troje najbardziej godnych zaufania polskich polityków. Na przeciwległym biegunie znajdują się Antoni Macierewicz, Jarosław Kaczyński i Grzegorz Schetyna.

Sondaż CBOS-u przeprowadzony został w przedostatnim tygodniu sierpnia na reprezentatywnej grupie 1009 mieszkańców Polski.

Prezydent rządzi

Liderem rankingu od wielu miesięcy pozostaje Andrzej Duda. W tym miesiącu prezydent zanotował jednak ogromny wzrost - aż o 11 pkt procentowych, co daje mu aż 71 proc. zaufania wśród Polaków. Jest to również najlepszy rezultat głowy państwa od początku kadencji w sierpniu 2015 roku.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest na pewno postawa prezydenta w trakcie kryzysu ws. reformy sądownictwa. Rząd PiS usiłował jak najszybciej - i przy zachowaniu dość wątpliwych standardów - przepchnąć ustawy zmieniające funkcjonowanie sądów powszechnych, Krajowej Rady Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Andrzej Duda - mając także na uwadze wzmożone protesty i napiętą sytuację społeczną - zdecydował się zawetować dwie z trzech rządowych ustaw, zwracając uwagę na wątpliwy pod kątem transparentności sposób ich procedowania. Zadeklarował też, że wraz z zespołem ekspertów przygotuje własne propozycje dotyczące zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Szydło i Kukiz wysoko, Macierewicz na drugim biegunie

Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje premier Beata Szydło z poparciem rzędu 56 proc. (poprzednio 55 proc.), a podium zamyka Paweł Kukiz, który legitymuje się wynikiem 51 proc. (tyle samo, ile miesiąc temu).

Na dalszych pozycjach CBOS sklasyfikował ministrów w rządzie Szydło: Mateusza Morawieckiego (43 proc.), Zbigniewa Ziobrę (42 proc.) i Elżbietę Rafalską (37 proc.).

Z kolei w rankingu nieufności przoduje szef MON Antoni Macierewicz z wynikiem 55 proc. (ufa mu z kolei 28 proc. respondentów). W pierwszej trójce najmniej godnych zaufania polityków znaleźli się także przewodniczący PO Grzegorz Schetyna (51 proc., ufa mu 23 proc) oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu nie ufa 50 proc. ankietowanych (a obdarza zaufaniem 37 proc.).

RadioZET.pl/wyborcza.pl/MP