Zamknij

Sondaż. Efekt Tuska działa. Koalicja Obywatelska mocno zyskuje i dogania PiS

03.08.2021 12:17

Koalicja Obywatelska dogania PiS - wynika z najnowszego sondażu United Surveys przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski. Powrót Donalda Tuska przyniósł największemu ugrupowaniu opozycyjnemu sześcioprocentowy wzrost poparcia.

Tusk i Kaczyński
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Nowy sondaż wyborczy United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 30 lipca 2021 roku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Sondaż. Donald Tusk przyniósł KO wzrost poparcia

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w sierpniu, zwycięstwo odniosłoby Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego swój głos oddałoby 34,2 proc. respondentów. Taki wynik to spadek o 1 pkt proc. względem zeszłomiesięcznego badania - podaje Wirtualna Polska.

Drugie miejsce w najnowszym sondażu należy do Koalicji Obywatelskiej, na którą zagłosowałoby 27,6 proc. ankietowanych. Oznacza to wzrost o 6,3 pkt. proc. w ciągu niecałego miesiąca. Poparcie dla Polski 2050 deklaruje 10 proc. badanych - jest to spadek o 6,5 pkt. proc.

W Sejmie znalazłaby się jeszcze Lewica z wynikiem 6,9 proc. poparcia - spadek o 0,9 pkt. proc. oraz Konfederacja, na którą głos oddałoby 5,9 proc. wyborców - wzrost o 0,3 pkt. proc. Na granicy progu wyborczego balansuje PSL - poparcie 5 proc., spadek o 0,1 pkt. proc.

Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" w badaniu wskazało 10,4 proc. osób - grupa niezdecydowanych zwiększyła się o 1,9 pkt. proc. Na wybory parlamentarne "zdecydowanie" poszłoby 35,1 proc. ankietowanych. Odpowiedź "raczej tak" wybrało 17,4 proc. respondentów. 29,8 proc. "zdecydowanie" nie wybrałoby się na wybory. Do urn "raczej" nie poszłoby także 10,9 proc. badanych. Grupa 6,8 proc. osób się waha.

loader

RadioZET.pl/wp.pl