Zamknij

Sondaż: Ile powinni zarabiać posłowie?

Redakcja
21.05.2018 08:51
Sondaż: Ile powinni zarabiać posłowie?
fot. PAP

Prawie połowa Polaków chce, by posłowie zarabiali nie więcej niż 5000 zł brutto, czyli 3550 zł na rękę — wynika z sondażu przeprowadzonego przez panel Ariadna dla Gazeta.pl.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Ile powinni zarabiać posłowie?

Liczba głosów:

— My wiemy, że jesteśmy dla społeczeństwa i to nie jest tak, że idzie się do polityki dla pieniędzy, i nie jest celem polityki bogacenie się polityków, wobec tego podjęliśmy pewne decyzje — mówił w kwietniu na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński

Prezes PiS zapowiedział wówczas obniżenie pensji uposażeń poselskich i senatorskich.

Sondaż: Ile powinni zarabiać politycy? 

Z badania przeprowadzonego przez panel Ariadna dla portalu Gazeta.pl wynika, że blisko połowa Polaków wycenia pracę posła na nie więcej niż 5000 zł brutto, czyli nieco ponad 3500 zł na rękę. 30 procent ankietowanych wskazuje, że pensja posła powinna mieścić się w przedziale 5001-7500 zł brutto.

foto

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 11-14 maja 2018 r. na ogólnopolskiej próbie 1076 osób przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna.

Zobacz także

Jak wyliczył portal Gazeta.pl, po zmianie przepisów posłowie będą zarabiać niewiele ponad 7,9 tys. zł brutto. Aktualna pensja wynosi 9892,30 zł brutto. Dieta poselska pozostanie na dotychczasowym poziomie 2473,08 zł brutto. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora wpływy budżetu państwa z tytułu zmniejszenia poselskich i senatorskich wynagrodzeń zwiększą się w skali roku o ok. 13 mln złotych.

RadioZET.pl/Gazeta.pl/DG