Zamknij

Nowy sondaż przed eurowyborami. Koalicja Europejska dogania PiS

Redakcja
06.03.2019 12:52
Jarosław Kaczyński
fot. Jacek Dominski/REPORTER

Prawo i Sprawiedliwość minimalnie przed Koalicją Europejską wygrałoby wybory do Parlamentu Europejskiego – wynika z prognozy wyborów do PE wykonanej przez PARR i Badania.pro dla Onetu. Próg wyborczy przekroczyłyby tylko cztery partie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Na jaką partię zagłosujesz w wyborach do PE?

Liczba głosów:

36,1 proc. poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości, 34 proc. dla Koalicji Europejskiej i 11,1 proc. dla Wiosny –  to wynik prognozy wyborów do Parlamentu Europejskiego wykonanej przez PARR i Badania.pro dla Onetu. Dane opracowano na podstawie uśrednionego poparcia dla partii politycznych z dziesięciu lutowych sondaży.

Z sondażu wynika, że próg wyborczy przekroczyłby jeszcze Kukiz'15 z wynikiem 5,9 proc.

Konfederacja „Korwin Braun Liroy Narodowcy” – 2,7 proc. głosów oraz Partia Razem – 1 proc. poparcia, znalazły się poniżej progu wyborczego. 

foto2

Sondaże uwzględnione w badaniu to: Kantar MillwardBrown (TVN i TVN24) z 5 lutego, IBSP (Radio ZET) z 7 lutego, Estymator (DoRzeczy) z 9 lutego, IBRiS (Rzeczpospolita) z 11 lutego, Kantar Public z 11 lutego, CBOS z 15 lutego, Ipsos (Oko.press) z 17 lutego, Kantar Public z 21 lutego, IBRiS (Radio ZET) z 21 lutego i Estymator (DoRzeczy) z 23 lutego.

Jeśli taka sondażowa prognoza by się sprawdziła, największą liczbę eurodeputowanych miałoby Prawo i Sprawiedliwość. Politycy rządzącej partii zajęliby w sumie 22 miejsca w PE. O jedno mniej przypadłoby eurodeputowanym koalicji PO, PSL, Nowoczesnej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Zielonych. 

Na sześć mandatów mogłaby liczyć Wiosna Roberta Biedronia, trzy przypadłyby Kukiz'15.

RadioZET.pl/Onet/DG