Zamknij

Partia Szymona Hołowni zyskuje najwięcej. Szokujący wynik PSL

08.09.2021 17:30
Sondaż
fot. Jacek Dominski/REPORTER

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je PiS. Najwyższy wzrost poparcia zanotowała Polska 2050 Szymona Hołowni, zwraca również uwagę zaskakująco niski wynik PSL.

Sondaż przeprowadziła firma Research Partner na panelu Ariadna, a opublikował go portal wpolityce.pl. Z badania wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je rządzące od sześciu lat PiS (tu nazywane wciąż "Zjednoczoną Prawicą", choć po opuszczeniu koalicji przez Porozumienie, ta nazwa w praktyce przestała funkcjonować), które uzyskałoby 30,5 proc. głosów. To mininalny - o 0,3 pkt proc. - spadek w porównaniu z poprzednim sondażem.

Sondaż. Partia Hołowni zyskuje najwięcej, fatalny wynik PSL

Drugie miejsce w zestawieniu zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 22 proc. (bez zmian względem poprzedniego notowania). Podium zamknęła Polska 2050 Szymona Hołowni, która cieszy się poparciem 17,9 proc. ankietowanych. To właśnie partii byłego prezentera TVN i kandydata w zeszłorocznych wyborach prezydenckich zaliczył największy progres - jej poparcie wzrosło o 2,5 pkt proc.

Oprócz tego w Sejmie znaleźliby się jeszcze przedstawiciele dwóch ugrupowań - Konfederacji (8,5 proc., wzrost o 1,6 pkt proc.) oraz Lewicy (7,2 proc. - wzrost o 0,4 pkt proc.). Poniżej progu wyborczego uplasowałyby się: Kukiz'15 (1,6 proc.), PSL (0,8 proc.) i Porozumienie Jarosława Gowina (0,4 proc.).

Zwraca uwagę zwłaszcza fatalny rezultat "ludowców", którzy co prawda balansują we wszystkich sondażach na granicy 5 proc., ale poniżej 1 proc. już od dawna nie spadli. Ponadto 0,8 proc. respondentów wskazało "inną partię" jako tę, na którą warto zagłosować. Z kolei odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało sporo, bo aż 10,4 proc. badanych.

 RadioZET.pl/wpolityce.pl