Zamknij

Dwa warianty przed wyborami do Sejmu. PiS sam czy w koalicji?

18.04.2021 12:49
Zjednoczona Prawica
fot. Jacek Dominski/REPORTER

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość - i to niezależnie od tego, czy startowałaby w ramach koalicji Zjednoczonej Prawicy, czy samodzielnie. Z kolei Polska 2050 Szymona Hołowni ponownie wyprzedza Koalicję Obywatelską. 

Sondaż na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadziła w dniu 16 kwietnia pracownia United Survey. Badanie uwzględnia dwie możliwości: start koalicji Zjednoczonej Prawicy w niezmienionym składzie (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie) oraz opcję, w której każda z partii startuje oddzielnie. 

W obydwu przypadkach wybory wygrałaby prawica. Różnica polega na tym, że w pierwszym z nich jako koalicja rządząca, w drugim zaś byłby to PiS jako jej najsilniejszy komponent. Jak więc rozkładałoby się poparcie dla poszczególnych komitetów?

Wariant nr 1: Zjednoczona Prawica wygrywa wybory, w Sejmie jeszcze cztery partie

W wariancie pierwszym Zjednoczona Prawica uzyskałaby 32,2 proc. głosów. To zdecydowanie więcej niż opozycja, ale ten rezultat raczej nie wystarczyłby do samodzielnego rządzenia. Wyścig o drugie miejsce w zestawieniu minimalnie wygrywa zaś Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 17,3 proc, wyprzedzając Koalicję Obywatelską (17 proc.). 

Do Sejmu weszliby jeszcze przedstawiciele dwóch ugrupowań - Lewicy (7,7 proc.) i Konfederacji (7 proc.), tuż pod progiem znalazłoby się z kolei PSL (4,9 proc.). Warto jednak zwrócić uwagę, że aż 14 proc. ankietowanych nie zadeklarowało, na kogo oddałoby swój głos. 

Wariant nr 2: PiS wygrywa, partie Ziobry i Gowina poza Sejmem

W wariancie drugim znów zatryumfowałby Jarosław Kaczyński. Tym razem jednak nie potrzebowałby do tego Zbigniewa Ziobry ani Jarosława Gowina. PiS startujące bez SP i Porozumienia mogłoby w takich okolicznościach liczyć na nieco mniej, bo 30,3 proc. głosów.

Podobnie rysowałaby się najprawdopodobniej również sytuacja powyborcza, mianowicie problem z samodzielnymi rządami. Zwłaszcza że dotychczasowi koalicjanci nie przekroczyliby progu wyborczego - Solidarna Polska mogłaby liczyć na 2,1 proc., Porozumienie zaś na 1,4 proc. 

Także i w tej wersji sondażu ugrupowanie Szymona Hołowni rzutem na taśmę wyprzedza KO (kolejno 17 i 16,6 proc. głosów). Oprócz nich na Wiejskiej zameldowaliby się reprezentanci trzech partii: Lewicy (8,2 proc), Konfederacji (5,7 proc.) i PSL (5 proc.).

Frekwencja: ponad 50 proc. badanych weźmie udział w wyborach

United Suevey zbadało również przewidywaną frekwencję w wyborach do parlamentu. Z sondaż wynika, że pójście do urn zadeklarowało 52 proc. respondentów, udziału w głosowaniu odmówiło zaś 46 proc. 2 proc. badanych było w tej kwestii niezdecydowanych. 

RadioZET.pl/wp.pl