Zamknij

Sondaże IBS dla radiozet.pl i Lokalnej Polityki nagrodzone

Redakcja
10.12.2018 12:04
Sondaże polityczne
fot. IBS

Instytut Badań Samorządowych, należący do Ogólnopolskiej Grupy Badawczej zdobył nagrodę w III edycji konkursu o Puchar Pytii za sondaże realizowane przed wyborami dla radiozet.pl oraz Lokalnej Polityki. Konkurs jest organizowany przez Centrum Badań Ilościowych nad Polityką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Eksperci z UJ poddali ocenie precyzję sondaży wyborczych, przeprowadzonych i opublikowanych w ciągu 2 miesięcy przed I turą wyborów samorządowych 21 października. 

IBS najlepszy w kategorii wybory prezydenckie w miastach

Jak orzekła Kapituła konkursu, sondaże Instytutu Badań Samorządowych okazały się najlepsze w największej liczbie rozpatrywanych kategorii. Wyróżnienie zostało przyznane w kategorii wyborów prezydenckich w dużych miastach, gdzie uśrednione różnice między rzeczywistymi wynikami wyborów a wynikami sondaży IBS były najmniejsze.

Puchar Pytii to prestiżowy konkurs organizowany w Centrum Badań Ilościowych nad Polityką Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach konkursu eksperci z UJ oceniają wiarygodność i metodykę badań firm sondażowych w trakcie kampanii wyborczych. Podczas tegorocznej, III edycji konkursu, nagrody zostały przyznane przez Kapitułę, w której zasiadł m. in.: przewodniczący prof. dr hab. Karol Życzkowski, dr hab. Wojciech Słomczyński, dr hab. Jarosław Flis i dr hab. Zbigniew Puchała.

IBS wśród najlepszych w zestawieniu „Sprawdzamy Sondaże” 

To kolejne już wyróżnienie dla sondaży IBS publikowanych przez radiozet.pl i Lokalną Politykę przed wyborami. W raporcie „Sprawdzamy sondaże” pod patronatem wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza, sondaże Instytutu Badań Samorządowych zajęły II miejsce w zestawieniu firm, których badania wykazały najmniejszy błąd łączny w porównaniu z wynikami wyborów.  Ponadto Instytut Badań Samorządowych sporządził najtrafniejszy sondaż wyborczy w Warszawie, gdzie jako jedyna firma badawcza wskazał na wygraną R. Trzaskowskiego już w I turze wyborów. Badanie IBS okazały się najlepsze także w Łodzi, Kielcach, Szczecinie, Katowicach, Białymstoku, Olsztynie, Nowym Sączu, Lublinie oraz w Słupsku.