Zamknij

Dzieci z Aleppo będą leczone w Sopocie niezależnie od zgody rządu. Są na to środki

Redakcja
27.03.2017 12:28
Aleppo
fot. Flickr

Sopot przeznacza 150 tysięcy złotych na sprowadzenie i leczenie sierot z Aleppo. Radni zdecydowali o wprowadzeniu odpowiednich zmian w budżecie. Władze miasta zapewniają, że ofiary wojny w Syrii będą mogły przyjechać do Polski niezależnie od tego, czy zgodzi się na to rząd.

Młodzi Syryjczycy przyjadą do Polski na podstawie wizy turystycznej. Trwa już wyrabianie paszportów i załatwianie niezbędnych procedur dla pierwszej dwójki dzieci. To chłopiec i dziewczynka w wieku około 10 lat, które w trakcie bombardowania Aleppo straciły nogi. Zabezpieczone w budżecie pieniądze pozwolą na ich sprowadzenie do Polski, zapewnienie noclegu, wyżywienia i wreszcie opieki medycznej.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- Myślę, że to już jest bardzo duży krok do przodu i te dzieci będzie można w Sopocie wyleczyć - mówi inicjatorka dzisiejszej uchwały radna Aleksandra Gosk. Akcję koordynować będzie Spółdzielnia Socjalna "Kooperacja".

Władze Sopotu nie podają, ile dzieci uda się sprowadzić z Aleppo. Zależy to od tego, jak kosztowna będzie ich rehabilitacja. Przyszli pacjenci przyjadą z opiekunami.

Ostatnio głośno było o tym, że Kraków - mimo wcześniejszych optymistycznych zapowiedzi - jednak nie sfinansuje leczenia syryjskich dzieci.

RadioZET.pl/MBa/MP