Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dzieci z Aleppo będą leczone w Sopocie niezależnie od zgody rządu. Są na to środki

27.03.2017 12:28
xxx wiadomosci

Sopot przeznacza 150 tysięcy złotych na sprowadzenie i leczenie sierot z Aleppo. Radni zdecydowali o wprowadzeniu odpowiednich zmian w budżecie. Władze miasta zapewniają, że ofiary wojny w Syrii będą mogły przyjechać do Polski niezależnie od tego, czy zgodzi się na to rząd.

Aleppo fot. Flickr

Młodzi Syryjczycy przyjadą do Polski na podstawie wizy turystycznej. Trwa już wyrabianie paszportów i załatwianie niezbędnych procedur dla pierwszej dwójki dzieci. To chłopiec i dziewczynka w wieku około 10 lat, które w trakcie bombardowania Aleppo straciły nogi. Zabezpieczone w budżecie pieniądze pozwolą na ich sprowadzenie do Polski, zapewnienie noclegu, wyżywienia i wreszcie opieki medycznej.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- Myślę, że to już jest bardzo duży krok do przodu i te dzieci będzie można w Sopocie wyleczyć - mówi inicjatorka dzisiejszej uchwały radna Aleksandra Gosk. Akcję koordynować będzie Spółdzielnia Socjalna "Kooperacja".

Władze Sopotu nie podają, ile dzieci uda się sprowadzić z Aleppo. Zależy to od tego, jak kosztowna będzie ich rehabilitacja. Przyszli pacjenci przyjadą z opiekunami.

Ostatnio głośno było o tym, że Kraków - mimo wcześniejszych optymistycznych zapowiedzi - jednak nie sfinansuje leczenia syryjskich dzieci.

RadioZET.pl/MBa/MP

Oceń