Zamknij

Coraz bliżej budowy pomnika Bartoszewskiego w Sopocie

Redakcja
08.10.2018 16:47
Sopot. Wybrano cztery projekty budowy pomnika Władysława Bartoszewskiego
fot. Miroslaw Stelmach/Wprost/East News

Na początku przyszłego roku w Sopocie może stanąć pomnik Władysława Bartoszewskiego. Komisja konkursowa wybrała właśnie cztery projekty monumentu, z których jeden zostanie przyjęty do realizacji. Wcześniej przeciwko jego budowie protestowali radni PiS.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podał "Dziennik Bałtycki", monument Bartoszewskiego ma zostać postawiony przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Chopina, przed budynkiem Sopot Centrum.

W poniedziałek rozstrzygnięto pierwszy etap konkursu na projekt pomnika. Komisja wybrała cztery, z których do połowy grudnia zostanie wyłoniony ten przeznaczony do realizacji.

Zobacz także

Wśród wyróżnionych propozycji znajduje się między innymi przedstawienie byłego ministra spraw zagranicznych siedzącego w fotelu lub opierającego się o laskę w pozycji stojącej.

- Wybór był trudny, bo prace bardzo się od siebie różniły pod względem interpretacji. Zresztą od samego początku przyświecało nam założenie, że konkurs nie jest prowadzony na docelowy pomnik, tylko na pomysł, koncepcję. To nie było łatwe zadanie - podsumował przewodniczący komisji konkursowej prof. Stanisław Gierada w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim".

Najlepszy projekt pomnika ma został wyłoniony do połowy grudnia. Koszt jego budowy to około 240 tys. złotych, które pochodzą z publicznej zbiórki.

Dwa lata temu przeciwko budowie pomnika Bartoszewskiego w Sopocie protestowali radni Prawa i Sprawiedliwości. Ostateczna zgoda na postawienie monumentu zapadła w grudniu ubiegłego roku.

Wówczas radni PiS proponowali, aby zamiast pomnika byłego szefa MSZ postawić monument poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu - kluczowej postaci antykomunistycznego ruchu oporu w Polsce po II wojnie światowej.

Zobacz także

Kim był Władysław Bartoszewski?

Urodził się w 1922 roku w Warszawie. Podczas II wojny światowej został uwięziony w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, był członkiem Armii Krajowej oraz walczył w Powstaniu Warszawskim.

W okresie PRL zaangażował się w działalność opozycyjną, a po 1989 roku dwukrotnie sprawował urząd ministra spraw zagranicznych (1995 oraz 2000-2001). Ponadto w okresie rządów koalicji PO-PSL był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (2007-2015). Autor wielu publikacji historycznych m.in. na temat II wojny światowej.

Zmarł w 2015 roku.

RadioZET.pl/Dziennik Bałtycki/PTD

C