Spada liczba narodzin w Polsce. Koniec magii programu Rodzina 500 plus?

Redakcja
14.02.2018 14:10
Spada liczba narodzin w Polsce. Koniec magii programu Rodzina 500 plus?
fot. Archiwum RadioZET.pl

Pomysłodawcy programu Rodzina 500 plus jako jeden ze swoich sukcesów wymieniali fakt, że zaczęło się w Polsce rodzić więcej dzieci. Tymczasem najnowsze dane pokazują, że pod koniec 2017 r. urodziło się mniej dzieci niż rok wcześniej. Styczeń 2018 jest jeszcze gorszy.

Według danych systemu PESEL w grudniu 2017 r. urodziło się o tysiąc mniej dzieci niż 12 miesięcy wcześniej, a w styczniu 2018 r. o 7 tys. mniej. Co ciekawe, w przypadku stycznia liczba narodzin jest nawet mniejsza niż w 2016 r.

Kończy się „Baby boom”

Gdy rząd chwalił się wstrzymaniem ujemnego przyrostu naturalnego, demografowie twierdzili, że to, co nazwano „baby boom”, było jedynie szczęśliwą kulminacją kilku czynników, które miały sprawić, że polskie pary chętniej zdecydowały się na dziecko. — Ci, którzy chcieli mieć dziecko, przyspieszyli swoją decyzję, natomiast wyczerpuje się potencjał do rodzenia kolejnych dzieci — zauważa Zofia Szweda, demograf ze Szkoły Głównej Handlowej w rozmowie z „Dziennikiem”.

Zagłosuj

Czy 500 plus powinni otrzymywać najbogatsi?

Liczba głosów:

Zła prognoza

Rosnąca średnia dochodów Polaków, polepszająca się kondycja rynku pracy i pomoc ze strony państwa w postaci programu Rodzina 500 plus zachęciły część par do zdecydowania się na założenie rodziny, jednak szansa na kolejne dzieci jest coraz mniejsza. — Jako demografowie liczyliśmy, że uda się ruszyć ten wyż, by ci ludzie chcieli mieć kolejne dzieci. Trochę się udało, ale z pustego i Salomon nie naleje. Dziś chodzi o to, by zwiększał się współczynnik dzietności, czyli liczba dzieci na kobietę, a nie ogólna liczba urodzeń. Raczej nie mamy co liczyć na to, że kobiety masowo zaczną rodzić po troje czy czworo dzieci — tłumaczy „Dziennikowi” demograf.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik/strz