Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Spięcie między Waszczykowskim a Timmermansem [WIDEO]

18.02.2017 08:58
xxx wiadomosci

Kłótnia o Trybunał Konstytucyjny i przestrzeganie konstytucji w Polsce pomiędzy szefem polskiej dyplomacji Witoldem Waszczykowskim a wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Doszło do niej na międzynarodowej konferencji w Monachium w czasie panelu o przyszłości Europy.

waszczykowski fot. screen/twitter
Zagłosuj

Czy zagraniczni politycy powinni wypowiadać się na temat sytuacji w Polsce i oceniać działania polskiego rządu?

Frans Timmermans wytknął Witoldowi Waszczykowskiemu, że Polska wciąż nie zakończyła sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Stwierdził też, że z wielu relacji, które dostaje z Polski wynika, że władza nie przestrzega konstytucji.

Witold Waszczykowski ostro odpowiadał: "proszę pozwolić nam przestrzegać naszej konstytucji, a nie Waszego wyobrażenia o niej!''. Następnie wyjaśniał dziennikarzom, że w każdym kraju model demokracji jest inny. Na koniec zapytał wiceprzewodniczącego KE, kiedy w Holandii powstanie Trybunał Konstytucyjny.

- Odrzucamy raporty Komisji Weneckiej i Human Rights Watch o stanie demokracji w Polsce.– W przyszłym tygodniu sami wyślemy ocenę działania tych organizacji - zapowiedział Waszczykowski.

W panelu dyskusyjnym obok szefa polskiego MSZ wzięli udział prezydent Litwy Dalia Grybauskaite i niemiecki minister finansów Wolfgang Schauble.

RadioZET.pl/DG

Oceń