Zamknij

Znamy Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Wygrał "śpiulkolot"

07.12.2021 14:52
Młodzieżowe Słowo Roku 2021
fot. PWN

"Śpiulkolot" to Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Zwycięzca plebiscytu organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN zdobył 9656 głosów internautów. Kolejne pozycje zajęły słowa "naura" i "Twoja stara". 

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. 

"Śpiulkolot" – co oznacza Młodzieżowe Słowo Roku 2021?

"Śpiulkolot" to "żartobliwy wyraz oznaczający sen, czynność spania, samo udawanie się na spoczynek lub nawet łóżko czy inne przyjemne miejsce do spędzania czasu w objęciach »Morfeusza«" – wyjaśniła w rozmowie z PAP prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i członkini jury plebiscytu. 

Badaczka podkreśliła, że budzi ono dobre skojarzenia i uśmiech na twarzy. – Z jednej strony odnosi się do potocznego słowa ''śpiulkać'', czyli spać, a z drugiej do memu, przedstawiającego urocze zwierzątka w wymyślnych, miękkich pojazdach – dodała. 

"Naura" i "Twoja stara" na podium plebiscytu

Na drugim miejscu z liczbą 9401 głosów znalazło się ulubione młodzieżowe pożegnanie, czyli wymawiana z angielska ''naura'', zgłaszane dość często już w ubiegłym roku. Na trzecim – powiedzenie i riposta, swoista "odzywka na każdą zaczepkę", czyli "Twoja stara".

– Na to – bądź co bądź – niezbyt już nowe powiedzenie głosowało 6665 osób. W wielu definicjach przedstawianych przez zgłaszających osłabiano negatywny wydźwięk tej riposty ze względu na naturalne konotacje kulturowe (w slangu młodzieżowym od dawna słowo "stara" było synonimem matki, a "stary" ojca, ewentualnie dobrego kumpla) – wyjaśniła prof. Wileczek.

– Co ciekawe, na zwycięskie słowo głosowało najwięcej osób powyżej 18 r. życia, wydaje się więc, że ''śpiulkolot'' jest ''wynalazkiem'' językowym nieco starszej młodzieży lub tych młodych lub czujących się młodo dorosłych, dla których humor internetowy oparty na memach jest chlebem powszednim – oceniła badaczka.

Jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2021 wyróżniło też słowo ''odciszyć'' występujące w znaczeniu "włączyć mikrofon", ponieważ stało się dość powszechne, a także bardzo użyteczne podczas zdalnego nauczania. Jak zauważyła członkini jury, "interesujące jest, że młodzi ludzie na tyle oswoili już pandemię, że przestała być atrakcyjnym źródłem do produkcji nowych słów, choć w ubiegłym roku zbiór takich struktur był znacznie bogatszy".

RadioZET.pl/PAP

C