Zamknij

Spłonęli w samochodzie. Archiwum X wraca do sprawy sprzed lat. "To mogło być morderstwo"

18.07.2022 10:52

Policjanci z poznańskiego Archiwum X wrócili do sprawy sprzed 18 lat. - To było zabójstwo, a nie wypadek – twierdzą funkcjonariusze. Chodzi o tajemniczą śmierć Zdzisława i Haliny Bachor. Zwłoki producenta palet i jego żony znaleziono przed laty w doszczętnie spalonym samochodzie w lesie w miejscowości Jamnice.

Spalona skoda
fot. Policja Wielkopolska

Policjanci z poznańskiego Archiwum X, działającego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, zajęli się sprawą śmierci dwojga osób sprzed osiemnastu lat. Mają poważne wątpliwości do wstępnych ustaleń. Uważają, że było to zabójstwo, a samochód został podpalony, żeby zatrzeć ślady.

Zagadkowa śmierć w Jamnicach

Do zdarzenia doszło w lutym 2004 roku. Wtedy to na leśnej drodze w Jamnicach niedaleko Brzezina (woj. wielkopolskie) znaleziono całkowicie spaloną skodę. Samochód odnalazła przypadkowa osoba.

Wewnątrz wraku na miejscach kierowcy i pasażera były widoczne szczątki ludzkie. Policjanci, którzy zajęli się sprawą, szybko ustalili, że był to producent palet i jego żona. Mieszkali zaledwie trzy kilometry dalej w miejscowości Włocin Kolonia, na terenie powiatu sieradzkiego – podał rzecznik policji Andrzej Borowiak.

Spalony samochód
fot. Policja wielkopolska

Para miała odwiedzić rodzinę w Jamnicach, jednak nigdy tam nie dotarła. W 2004 roku spalone auto było badane przez biegłych. W tamtym czasie nie stwierdzono żadnych uszkodzeń ani zwarcia instalacji elektrycznej, które mogły spowodować pożar.

To mogło być morderstwo

- Biegli doszli jednak do innych zaskakujących wniosków, że szyby auta były opuszczone, pożar wybuchł w przedniej części kabiny. Stwierdzili także, że do podpalenia mogła być użyta substancja łatwopalna. Ustalono również, że jedna z ofiar w chwili pożaru jeszcze żyła - wskazał Borowiak.

Policjanci z Archiwum X po ponownym przeanalizowaniu sprawy sprzed lat i zapoznaniu się z wszystkimi dotychczasowymi opiniami biegłych stwierdzili, że ktoś mógł mieć motyw, żeby zamordować Zdzisława i Halinę Bachor.

Policjanci proszą o kontakt wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek informacje w tej sprawie.

RadioZET.pl