Zamknij

Spotkanie Czaputowicza i Pompeo. "Współpracujemy by osiągnąć cel zniesienia wiz do USA"

Redakcja
12.02.2019 22:17

Cele Polski i USA w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim w kwestii bezpieczeństwa - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z sekretarzem stanu USA. Mike Pompeo podkreślił, że Stany Zjednoczone są zaangażowane w problemy Europy Środkowo-Wschodniej

Spotkanie Czaputowicza i Pompeo. "Współpracujemy by osiągnąć cel zniesienia wiz do USA"
fot. PAP/Paweł Supernak

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

We wtorek w Warszawie odbyło się spotkanie szefa MSZ Jacka Czaputowicza z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo, w ramach dwustronnej wizyty szefa amerykańskiej dyplomacji w naszym kraju. W środę i w czwartek weźmie on z kolei udział w konferencji poświęconej sytuacji na Bliskim Wschodzie, współorganizowanej przez Polskę i USA.

Zobacz także

Na konferencji prasowej po rozmowach Czaputowicz dziękował sekretarzowi Pompeo za "konstruktywne rozmowy".

"Dzięki tej służbie czujemy się w naszym kraju bezpiecznie"

- Ta rozmowa potwierdziła doskonały stan stosunków między naszymi państwami. Przedyskutowaliśmy najważniejsze kwestie w stosunkach dwustronnych oraz w polityce międzynarodowej - podkreślił szef MSZ.

Zobacz także

Szef polskiej dyplomacji dodał, że rozmowy z Pompeo będzie kontynuował w środę, kiedy złożą wspólną wizytę w bazie NATO, w której stacjonują żołnierze amerykańscy.

- Dzisiejsze rozmowy pokazały, że nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Chciałem jeszcze przed jutrzejszą wizytą (w bazie NATO) złożyć na ręce sekretarza Pompeo podziękowania za dotychczasową służbę żołnierzy amerykańskich w Polsce. Dzięki tej służbie czujemy się w naszym kraju bezpiecznie  - dodał Czaputowicz.

Zobacz także

Zaznaczył, że podczas rozmowy z Pompeo omówili "plany dalszego rozszerzenia obecności sił amerykańskich w Polsce". - Mam nadzieję na kontynuowanie dialogu politycznego w tej sprawie w najbliższych miesiącach z naszymi amerykańskimi partnerami - zaznaczył Czaputowicz.

"Z zadowoleniem przyjąłem zobowiązanie Stanów Zjednoczonych"

- Z zadowoleniem przyjąłem zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do pełnej implementacji instalacji obrony przeciwrakietowej w Redzikowie. Poruszyliśmy też kwestię bezpieczeństwa energetycznego, rozważaliśmy możliwości dalszej dywersyfikacji dostaw energii, zwłaszcza jeśli chodzi o terminal LNG i dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych, a także rozbudowę infrastruktury i rozwój technologii - powiedział Czaputowicz.

- Podzielamy stanowisko, że projekt Nord Stream 2 nie służy bezpieczeństwu energetycznemu Europy, uważamy go za przedsięwzięcie nietrafione, a wręcz szkodliwe dla bezpieczeństwa energetycznego na kontynencie - podkreślił Czaputowicz.

- My popieramy stanowisko Komisji Europejskiej ws. Nord Stream 2. Dla nas KE odzwierciedla w tej kwestii interes UE. Stany Zjednoczone popierają stanowisko KE. Zarówno USA jak i Polska prezentują więc proeuropejskie stanowisko, natomiast, ci którzy są przeciwko inicjatywie KE dotyczącej Nord Stream 2, działają wbrew interesom UE - oświadczył Czaputowicz dopytywany później o tę kwestię.

"Prezydent Trump jest wdzięczny za to, że Polska wywiązuje się ze zobowiązań"

Amerykański sekretarz stanu określił Polskę mianem jednego z najlepszych przyjaciół USA w Europie, wyróżniając w szczególności "wspaniałe" stosunki z Warszawą w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa.

Pompeo nawiązał również do planowanego na środę spotkania z polskimi i amerykańskimi żołnierzami z Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Bemowie Piskim. Jak podkreślił, wspólna służba polskich i amerykańskich żołnierzy w ramach sił NATO świadczy "o tym, że nasz Sojusz jest w stanie przeciwstawić się każdemu agresorowi i każdemu zagrożeniu".

Zobacz także

Zastrzegł jednocześnie, że NATO nie mogłoby być w pełni silne, gdyby nie wsparcie wszystkich sojuszników. - Prezydent Trump jest wdzięczny za to, że Polska wywiązuje się ze zobowiązań i wspiera Sojusz w miarę swoich możliwości - oświadczył sekretarz stanu USA.

Kwestia zniesienia wiz do USA

Sekretarz stanu USA podkreślił ponadto, że także polsko-amerykańskie stosunki w dziedzinie energetyki są bardzo dobre i bardzo ważne.

- Polska stara się doprowadzić do importu amerykańskiego gazu i ropy naftowej - mówił Pompeo. Dodał przy tym, że Polska stara się uniezależnić od dostaw rosyjskiego gazu.

Zobacz także

Pompeo oświadczył ponadto, że USA są przeciwne Nord Stream 2. - Umocniłby on przewagę rosyjską i uzależniłby inne państwa europejskie od dostaw rosyjskich - powiedział sekretarz stanu USA.

Podkreślił, że stosunki Polski ze Stanami Zjednoczonymi rozwijają się. - Polska jest naszym doskonałym sojusznikiem  - podkreślił Pompeo. - Cały czas współpracujemy nad tym, aby osiągnąć cel zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych - dodał.

RadioZET/PAP/JZ