Paweł Mucha: I Prezes Małgorzata Gersdorf przechodzi w stan spoczynku

Redakcja
03.07.2018 17:27
Małgorzata Gersdorf
fot. PAP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z I prezes Sądu Najwyższego. Prezydent mówił wcześniej, że spotkanie zostało zwołane po to, by "porozmawiać o tym, co będzie w momencie, w którym nastąpią zmiany, jeżeli chodzi o Sąd Najwyższy". Małgorzatą Gersdorf zapowiedziała, że nie przyjmie pisma w sprawie przejścia w stan spoczynku. 

We wtorek o godzinie 16.00 I prezes Sądu Najwyższego przybyła do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z Andrzejem Dudą. 

Zobacz także

Swoje wystąpienie przed dziennikarzami wygłosił Paweł Mucha. Poinformował, że zdaniem prezydenta RP ustawa obowiązuje i dotyczy wszystkich.

Prezydencki minister dodał, że jeżeli jakiekolwiek podmioty mają zastrzeżenia co do ustawy, mogą skierować wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. 

Sąd Najwyższy: Gersdorf przechodzi w stan spoczynku

- Jeżeli ktoś nie jest sędzią w stanie czynnym to nie może być I prezesem SN - dodał minister Mucha. 

- Sędziowie SN, którzy nie złożyli oświadczenia o woli dalszego orzekania, z dniem jutrzejszym tracą status sędziego w stanie czynnym, taką osobą jest też I prezes SN Małgorzata Gersdorf, przechodzi więc ona z mocy prawa w stan spoczynku - poinformował Sekretarz Stanu w KPRP. Zaznaczył, że inne rozwiązanie tej sprawy spowodowałoby anarchię prawną. 

Zobacz także

Rzecznik Sądu Najwyższego oświadczył, że prezes Małgorzata Gersdorf ma zamiar nadal przychodzić do pracy. Wyznaczyła jednak swoje zastępstwo na czas nieobecności. 

RadioZET.pl/KM