Zamknij

Lewica po spotkaniu z Morawieckim: rząd zgodził się na nasze warunki

PAP
27.04.2021 11:23

Rząd spełnił postulaty Lewicy ws. Krajowego Planu Odbudowy. - Wynegocjowaliśmy na spotkaniu z premierem m.in., że 850 mln euro trafi na wsparcie szpitali powiatowych, 30 proc. trafi do samorządów, 300 mln euro trafi na wsparcie dla poszkodowanych branż. Rząd zgodził się na wszystkie warunki - powiedział europoseł Lewicy Robert Biedroń.

Lewica
fot. Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

Politycy Lewicy - m.in. Robert Biedroń, Adrian Zandberg, Włodzimierz Czarzasty i Magdalena Biejat - spotkali się we wtorek w Sejmie z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem klubu PiS Ryszardem Terleckim. Tematem rozmowy były uwagi Lewicy do Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Biedroń: rząd zgodził się na nasze warunki

Po spotkaniu Robert Biedroń powiedział, że Lewica doprowadziła do tego, że rząd zaczął rozmawiać z opozycją na temat Funduszu Odbudowy. - Spotkaliśmy się (ze stroną rządową), by przedyskutować 6 ważnych punktów związanych z naszymi propozycjami - przekazał Biedroń.

Krajowy Plan Odbudowy. Unijne pieniądze podzieliły polityków - czytaj więcej na biznes.radiozet.pl

- Jednym z warunków poparcia w przyszłości dla propozycji rządowych wynegocjowanych dzisiaj jest zapisanie w KPO budowy 75 tys. mieszkań na wynajem, które są potrzebne dla Polek i Polaków - mówił. 

- Wynegocjowaliśmy 850 mln euro na wsparcie dla szpitali powiatowych, które przez lata były zamykane, niedoinwestowane [...] Przynajmniej 30 proc. środków unijnych z KPO trafi do dyspozycji samorządów i będzie konsultowane z zarządami sejmików wojewódzkich - wymieniał europoseł Nowej Lewicy. Jak dodał, 300 mln euro trafi dodatkowo na wsparcie szczególnie poszkodowanych w wyniku pandemii branż, takich jak np. gastronomia czy hotelarstwo.

Piątą rzeczą, którą udało nam się dzisiaj uzgodnić, był szczegółowy plan wydatkowania [...]. I ostatnią kwestią fundamentalną jest kwestia kontroli nad tymi środkami - Komitet Monitorujący będzie zrzeszał przedstawicieli związków zawodowych, związków pracodawców, samorządowców, organizacje pozarządowe i przedstawicieli rządu Robert Biedroń

- Rząd zgodził się na wszystkie warunki - podsumował Biedroń. Ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE jest konieczna dla uruchomienia Funduszu Odbudowy, środki z tego funduszu mają być rozdysponowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Terlecki: dogadaliśmy się w kluczowych kwestiach

Pozytywnie po spotkaniu z przedstawicielami Lewicy wypowiadał się - cytowany przez Polską Agencję Prasową - Ryszard Terlecki. - To są oczywiście trudne rozmowy, bo z obu stron padają poważne argumenty, ale znaleźliśmy możliwość dogadania się w tych kwestiach kluczowych. Myślę, że to jest najważniejsze przesłanie - oświadczył szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu. 

Skrytykował też inną formację opozycyjną. - W czasie gdy prowadziliśmy te rozmowy, które były bardzo konkretne i sporo czasu trwały, poprzedzały je rozmowy naszych ekspertów i ministrów; w tym samym czasie Platforma urządzała awanturę pod drzwiami sali, więc to też świadczy o tym, jaką mamy sytuację w opozycji - stwierdził.

loader

RadioZET.pl/PAP