Zamknij

Rozpoczęło się spotkanie Morawieckiego i Merkel

Redakcja
02.11.2018 11:50
Rozpoczęło się spotkanie Morawieckiego i Merkel
fot. PAP

Od oficjalnego powitania na dziedzińcu Belwederu przez premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęła w piątek wizyta w Polsce kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Szefowie obu rządów poprowadzą następnie polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Będą to XV polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. "Tematem rozmów będą stosunki bilateralne, kwestie dotyczące polityki europejskiej, energetycznej oraz bezpieczeństwa" – zapowiedziała wcześniej rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Plan spotkania

Jak dodała, konsultacje międzyrządowe, jako ważny instrument współpracy bilateralnej, odbywają się z reguły co roku naprzemiennie w Polsce i Niemczech. Ostatnie odbyły się w czerwcu 2016 roku w Berlinie.

Zobacz także

Z programu piątkowej wizyty kanclerz Merkel w Warszawie wynika, że ok. godz. 15 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbędzie się konferencja prasowa z udziałem premiera Morawieckiego oraz szefowej niemieckiego rządu, a ostatnim punktem wizyty ma być złożenie wieńców przez szefów obu rządów przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Piąte spotkanie w tym roku

Piątkowe spotkanie Morawieckiego z Merkel będzie już piątym ich spotkaniem w tym roku. Ostatnie miało miejsce w połowie października w Brukseli na marginesie unijnego szczytu.

Zobacz także

Rozmowa - jak informowała wówczas rzecznik rządu Joanna Kopcińska - dotyczyła m.in. przyszłości polityki migracyjnej, stanu negocjacji o Brexicie oraz polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.

Zobacz także

Szef polskiego rządu i kanclerz Niemiec spotkali się wcześniej w drugiej połowie czerwca bieżącego roku w Berlinie przy okazji IX Petersburskiego Dialogu Klimatycznego. Rozmowa dotyczyła - jak mówił wtedy Morawiecki - spraw: klimatu, migracji i bieżącej unijnej agendy.

Szefowie obu rządów spotkali się także w marcu, kiedy to z wizytą w Warszawie przebywała kanclerz Merkel oraz w lutym w Berlinie.

RadioZET/PAP/JZ